Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Arslan Senki

Gönderen WiiCrazy 
Arslan Senki
13 November 2009 23:47
Taa 2002 senesinde Arslan Senki isimli animenin altyazılarını yazacağım diye web sitesine not düşmüştüm smiling smiley

[www.tepetaklak.com]

Bugün sonunda başladım çeviriye smiling smiley

Çok popüler değil ama oldukça güzel bir film mi desem seri mi desem... Romandan uyarlandığı için biraz karışık, hatta sonu bile yok, bir yerden sonra bırakmış yapımcı firma.

Ama sırf müzikleri yüzünden bile izlenebilecek bir anime. Müziklerini besteleyen keman virtüözü bir kişilik, adı Norihiro Tsuru ...

90 sonlarında İstanbul film festivalinde gösterilen ağustosta balıklar filminin de müziklerini yapan kişi aynı zamanda bu vatandaş. O zaman salon film bitmesine rağmen ayakta sonda çalan müziği dinlemişti...

Çok az kişi muhtemelen film çıkışı vatandaşın ismini bulup takip etmiştir.

Bende ise şunlar oldu,
Filmin müzisyenini buldum (Norihiro Tsuru), o filmde çalan müziklere ulaşmaya çalıştım ama nafile. Film çok ilgi görmemişti muhtemelen. Arslan Senki animesi ile karşılaştım, onun müziklerinin düşük bitrate'li kısa versiyonlarına ulaştım. O zamanlar tabii dialup dünyası öyle film indirme falan yok, dvd'ler gerçekten satın alınıyor. Bir süre direndikten sonra en sonunda paraya kıyıp (80 küsür dolar idi) iki dual layer dvd'den oluşan seti aldım. Toplam 240 dakika...

Napster, audiogalaxy derken filmin müziklerini de neredeyse tamamladım. Bu arada filme de hayran kaldım tabii... Film yarıda kesilmiş olduğu için kendi kendime dedim bunun romanını okuyayım bari.

Şanssızlık bu ki roman sadece japonca olarak mevcuttu, derken Japonca kursuna gidip Japonca öğrenmeye başladım... Hatta romanın da ilk bir kaç volümünü amazon japonya'dan satın aldım. Seneler sonra roman ancak Fransızca olarak yayınlandı, hala ingilizcesi yok smiling smiley Kıskandım dallama Fransızları resmen.

Kısmet, tam anlamıyla japonca öğrenmek de mümkün olamadı, araya askerlik, iş vesaire girince.

Bu da böyle bir konu dışı bölümünde yazı olmuş olsun. Çeviri bitince buradan yayınlarım.

Re: Arslan Senki
14 November 2009 08:16
Konu ile alakası yok ama eskilerden (benim ortaokul son lise ilk zamanlarımda -1994-1996 arası) bir anime yayınlanıyordı. Kanalı hatırlamıyorum Tele-on'da mı Star'da mı neydi. Gelecekte geçen bir uzay savaş animesiydi. İmparatorluk ve imparatorluğa karşı cumhuriyetçiler vardı.

İki arkadaş (birisinin ismi Reinhard'dı) askeri okula gidip imparatorluk subayı oluyorlardı. Reinhard'ın ablası var sarışın, imparatorun odalığı oluyor, reinhard'da imparatorluğun Genel Kurmay başkanı oluyordu. Çok güzel savaş sahneleri olan bir animeydi ama ismini hala hatırlamıyorum.

Hiç duydun mu yada izledin mi? Vallahi bulamazsam çatlarım, benim gibi anime delisi birisinin o animeyi detaylı hatırlayamaması ok feci birşey. moody smiley
14 November 2009 09:57
Aha, yine aynı elemanın, yani arslan senki'yi yazan vatandaşın kitabından uyarlanmış bir dizi bahsettiğin...

Yazar'ın adı : Yoshiki Tanaka

Dizinin ing. adı : Legend of the Galactic Heroes
Japonca adı : Ginga Eiyū Densetsu

[en.wikipedia.org]

Ben de arada sırada seyrederdim bu diziyi ama resmen çocuklar için değildi film... acayip psikolojik öğeleri falan vardı smiling smiley
14 November 2009 10:00
Evveeeeeettt buuu sonunda buldum bunun adını.

Şimdi anime forumlarında bir arayayım bakalım. Büyük ihtimal bulucam bunu.

Sağol Wiicrazy, çok makbule geçti bu.
10 December 2009 06:54
Konuyu okuyunca yaram deşildi.
Biri de sevabına Sita Sings the Blues'u çevirse keşke spinning smiley sticking its tongue out
Anime CC internetten bile izlenebiliyor, pek çok dilde subtitle ı var ama tr yok malesef...
25 March 2010 17:35
Offf bende One Piece manyaklığı başladı. 430 bölümü indirdim 1 aydır deli gibi One Piece izliyorum. "Gomu Gomu No Pistole" diye bağırasım geliyor uykumda.

grinning smiley

Bu yüzden pek yardımcı olamıyorum bağımlılık yaptı bende.
25 March 2010 19:25
Evet yav one piece çılgındı... hala da öyle sanıyorum devam ediyor... tv'de başlamıştım ona önce star'da yayınlanıyordu... çok güzel anılarım var diziyle... ne yazık ki bir yerde kaldı devam etmedim. kaçıncı bölümdü onu bile hatırlamıyorum şimdi bak. ileride belki devam ederim.
25 March 2010 21:19
Şuan animesi 440 veya 450. bölüme geldi sanırım. Mangası 500'ü buldu grinning smiley

Hala da pazar günleri yayınlanıyor 12 sene oldu ya...
28 March 2010 02:21
Diğerleri baya eski heralde bilmediğime şaşırdım tvde oynamasına rağmen. Ama one piece i biliyorum baya sağlamdı oda ama çok az oynadı diye hatırlıyorum tv de...
28 March 2010 08:49
ben star'da sabah saat 8'de tekrarlarını izliyodum one piece'in... sene 2003 falan... fazla uzun süre de yayınlamamışlardır herhalde. sonra internetten indirip baştan başladım epey bir yere kadar izledim. japonyada sanıyorum hala yayınlanıyor.
29 March 2010 06:57
Evet tam gaz devam ediyor. Her hafta pazar günleri yayınlanıyor. Bende şuan part 252'deyim....

Acayip bağımlılık yapan bir dizi, Star'da ben Orta son Lise 1 gibi yayınlanmıştı, birkaç bölüm (o da sanırım Luffy'nin Nami ile Buggy'yi dövdüğü bölüme kadar yayınlandı) Ondan sonra ses seda çıkmadı. DB gibi olsaydı süper olurdu ama olmadı maalesef.

grinning smiley

29 March 2010 07:54
Benim Star'da izlediklerim şu Nami'nin köyünü istila eden Balık adamlarla geçen bölümlerdi... Ooof of ne mantar günlerdi.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 71
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!