Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Ebay'dan Alışveriş

Gönderen tyler 
Ebay'dan Alışveriş
21 November 2010 21:44
Merhaba arkadaşlar

Daha önce ebaydan alışveriş yapan var mı acaba? Daha önce yabancı sitelerden çok alışverişim oldu ama ebay tarzı, kullanıcıların alım-satım yaptığı yerleri hiç kullanmadım.

Paypal hesabım var, gözüme kestirdiğim birkaçta ürün var. Fakat sorularımda var.

İnternetten araştırdım birkaç yerde fakat o kadar birbirini tutmayan yorumlarla karşılaştımki , yani artık öylesinemi yazıyorlar yoksa kulaktan duyma bilgiler mi yoksa gerçek mi anlayamıyorum , özellikle gümrük konusunda efsaneler dolanıyor.

Alacağım şeyler NES, N64, XBOX, Game boy color, game boy adv. gibi eski oyun konsolları. Çoğu maalesef Türkiye'ye gönderim yapmıyor. Yapanlardanda kimisi kargo ücreti olarak 30 40 dolar isterken kimisi sadece 10 15 dolar istiyor. Bu kadar farklı olmasının sebebi acaba nedir? Kargo firması diyeceğim ama, 2 firma arası bu kadar fark olur mu mantıksız geldiğinden sorumun biri bu.

2. sorum,i elektronik olduğu için gümrükte takılır diye okudum fakat ücretleri 20 30 40 dolar olduğundan açıkçası takılacağını sanmıyorum.

3. ve sorumda prosedürle ilgili. Teklif yapıyorum, bende kalırsa kargo dahil ödemeyi geçiyorum ve satıcıya gift olarak göndermesi için rica ediyorum ve sonra bekliyorum, tüm olay bu mudur acaba?

Teşekkür ederim.

Re: Ebay'dan Alışveriş
21 November 2010 22:07
tyler
Merhaba arkadaşlar

Daha önce ebaydan alışveriş yapan var mı acaba? Daha önce yabancı sitelerden çok alışverişim oldu ama ebay tarzı, kullanıcıların alım-satım yaptığı yerleri hiç kullanmadım.

Paypal hesabım var, gözüme kestirdiğim birkaçta ürün var. Fakat sorularımda var.

İnternetten araştırdım birkaç yerde fakat o kadar birbirini tutmayan yorumlarla karşılaştımki , yani artık öylesinemi yazıyorlar yoksa kulaktan duyma bilgiler mi yoksa gerçek mi anlayamıyorum , özellikle gümrük konusunda efsaneler dolanıyor.

Alacağım şeyler NES, N64, XBOX, Game boy color, game boy adv. gibi eski oyun konsolları. Çoğu maalesef Türkiye'ye gönderim yapmıyor. Yapanlardanda kimisi kargo ücreti olarak 30 40 dolar isterken kimisi sadece 10 15 dolar istiyor. Bu kadar farklı olmasının sebebi acaba nedir? Kargo firması diyeceğim ama, 2 firma arası bu kadar fark olur mu mantıksız geldiğinden sorumun biri bu.

International alışverişe ürünlerini açan çok olmuyor, açanlar da yazdığın gibi değişik kargo ücreti isteyebiliyorlar. Ebay üstünde dispute açılmasına önlem olarak mı yapılıyor yoksa tamamen satıcının keyfi mi bilmiyorum. Genelde millet özel kargo yerine posta ile gönderiyor. Amerikadan yapılan gönderilerde takipli posta ile takipsizi arasında bile epeyce fiyat farkı var. Sen sen ol First-Class Mail International tipi postadan uzak dur.. Takipsiz bu, ürün sana ulaşmaz ise yapabileceğin hiç bir şey yok, ismi yanıltıyor insanı... Ürünün kutusu olması vesaire de farkettiriyor olabilir, neticede yurtdışından nispeten büyükçe bir ürün satın alıyorsun.

2. sorum,i elektronik olduğu için gümrükte takılır diye okudum fakat ücretleri 20 30 40 dolar olduğundan açıkçası takılacağını sanmıyorum.

100€'ya kadar takılmıyor, kaldı ki aldığın ürün ikinci el olduğu için satıcı ile anlaşıp gift falan yaptırmak da mümkün olabiliyor sanırım... Lakin paket posta merkezindeki amcamlar bilirkişilik yapmaya kalkıp ürüne değer biçerlerse şaşmam smiling smiley Postanın takipli olması önemli başına bir şey gelmemesi için.

3. ve sorumda prosedürle ilgili. Teklif yapıyorum, bende kalırsa kargo dahil ödemeyi geçiyorum ve satıcıya gift olarak göndermesi için rica ediyorum ve sonra bekliyorum, tüm olay bu mudur acaba?

Evet budur...

Ebay.de üzerinden yaptığım bir alışverişin (Sharp zaurus için wireless modül... elime problemsiz ulaştı) ve Amerikadan sipariş ettiğim savemii'nin elime ulaşmaması tecrübesi ile yazdım bunları...

Posta fiyatı bakımından Avrupayı Amerikaya tercih edebilirsin bu arada... Takipli posta daha ucuz Avrupada... Pek tabii aradığın şeyler buralarda da varsa.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
21 November 2010 22:28
Çok teşekkür ettim, aydınlattın beni.

Maalesef aradığım şeyler ya Amerikalılarda ya Kanadalılarda. En ucuz kargo seçeneği ( ufak şeyler için 9.99 olan büyükler için 15 olan ) sanırım takipsiz [ USPS First Class Mail InternationalTM] . Türkiye'de maalesef eli yüzü düzgün cihaz bulamadığımdan buraya yönelmek zorunda kaldım.

Bakalım neye karar vereceğim ilerleyen günlerde.

22 November 2010 12:40
Benim 2 defa başım yandı Ebay'da. Paypal'dan dispute açarak paramı 1 ay sonunda zar zor geri alabildim. (Paypal satıcı ilede görüşüyor falan filan)

Ürünü yolladım diyor satıcı ama 3 hafta olmuş gelen birşey yok. En sonunda Paypal'a şikayet ettim gerisi zaten 1 ay kadar sürdü.

İşin komik yanı satıcı yolladığını idda ediyor ulan bırak git ya. Kimi kandırıyorsun. 1 ay oldu yine gelen birşey yok. 3 hafta yine iyi dayanmışım ebay nanesine...
22 November 2010 13:37
İşlem sayısı çok yüksek kullanıcılar var, 30 40 dolar için trade sayılarını yakacaklarını sanmıyorum açıkçası. O yüzden yüksek puanlı kullanıcılardan temin etmeye çalışacağım.

22 November 2010 13:50
Ürünleri aldığım kişiler Top Rated Seller'dı merak etme. Oyun yapacak olanlar yine yapıyor. winking smiley

İşin komik yanı arkadaşım devamlı ebay kullanıyor ona ürünler en geç 1 ay sonunda geliyor. O bile benim durumuma şaşırdı zamanında. Şans olacak insanda. Şans faktörüde çok önemli. smiling smiley
22 November 2010 14:09
Hocam belki adam göndermiştirde burada kaybolmuştur yani onuda göze almak lazım. Şans faktörü zaten herşeyde çok önemli smiling smiley

22 November 2010 16:12
Takipsiz kargo ile daha önceden baya alışverişim olmuştu yurtdışından ama onlar gelmişti.

Kısacası; site harici direk kişinin kendisinden ürün almıyorum ben çünkü ya yollamıyorlar yada başka nedenler ararım ürün elime geçmezse.

Amazon.co.uk'tan 3 adet kablo aldım düşün takipsiz kargoydu hepsi. Hepsi 1 hafta içinde elime geçti. (aynı anda almadım hepsi ayrı günlerdi)

Play-Asia'dan takipsiz kargo ile kartuş aldım tam 10 günde elime geçti.

Gameseek.co.uk'tan 2 adet gamepad aldım biri tam 7 günde diğeri tam 10 günde elime geçti.

Yani örnek vermek gerekirse örnek çok. Ebay mı ? Aman istemez. grinning smiley
22 November 2010 20:27
Aradağım şeyleri amazonda bulduğumda kargo sorunu ile karşılaşıyorum maalesef, göndermiyorlar buraya sad smiley

03 December 2010 12:27
Arkadaşlar ;

Ebay den ürünü alıyorsun ödemesinide yapıyorsun da para tranferi nasıl oluyor.Mesela gittigidiyorda ürün geldikten sonra onay veriyorsun ben ebay de buna benzer bir kısım göremedim.EBAY de sistem nasıl işliyor bilgiye ihtiyacım var

İyi Gunler
03 December 2010 18:03
PayPAL gibi bir sistemle peşin veriyorsun galiba. Ebay'dan değil ama Almanya'dan alışveriş yapmıştım, ürünü alınca direkt payPAL'a yönlendiriyor, PayPAL ise peşinen karttan parayı çekip yatırıyor karşı tarafın hesabına (komisyon karşılığı)
04 December 2010 11:18
eskiden e-bay de de gitti gidiyor ile aynı sekılde oluyor odeme sıstemı , zaten gitti gidiyor da e bay ortagı bir kurulus.Ama uzun zaman oldu birşeyler almayalı degısmıs olabılır sistem. Değişmis ise bile zaten urunle alakalı bır sorun oldugunda ebay e bıldırıp satıcı ıle gorusebılıyorsun durumu eger cozulmezse paranı gerı alıyorsun.

edit: Şimdi bir baktım ebay profilime hala aynı şekildewon/purchased menusu awaiting payment bolumu falan var.

1 kez düzenlendi. En son 04/12/2010 11:22 tarihinde Drummachine tarafından düzenlenmiştir.
08 December 2010 15:38
Anladığım kadarıyla E - Bay de ürün geldikten sonra ödemenin satıcıya aktarılması için bir onay sistemi yok.
Adam kargoyu yollayınca para otamatik aktarılıyor.Yanılıyormuyum
08 December 2010 16:03
awaiting payment = Bekleyen ödemeler düz mantıkla gidildiğinde zaten onay vermek gerekecektir odemenın gerceklesmesı ıcın.
08 April 2011 11:05
ben de aliş veriş yaptım ebaydan.Yanlız türkiyeye nakliye yokmuş.ödeme de yapmıştım bana yardımcı olur musunuz.ne yapmalıyım
08 April 2011 15:21
Satıcıya veya gerekırse e bay yonetımı ıle ıletısıme gec, işlemi iptal edebılırler. Ama tabı su da var, satıcı " ben oraya yazmısım nerelere gonderılecegını almasaydın " derse işler uzayabılır. Ama sanmam yani öyle birşey desin.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 44
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!