Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Wii için vga kablo bulabilir miyim?

Gönderen asyadangelenadam 
Re: Wii için vga kablo bulabilir miyim?
07 July 2010 12:14
madcan
Selamlar,

Birkac hafta once ikinci el bir wii aldim. Wii konusunda tamamen deneyimsiz oldugum icin bu forum icerisinden ogrendim her seyi. Kablo olarak rgb kablo gelmisti aldigim aletin yaninda ve bende tv olmadigi icin bilgisayarimin lcd monitorune baglamak uzere kablo aradim. Besiktasta sorusturdugum yontemler cok pahaliya gelince burada bahsi gecen su kabloyu ismarladim Hong Kongdan. Ama kablo gelene kadar benim bir tv alacagim da tuttu ve dun itibariyle sansa hem kablo geldi hem de tv. Tv ile de bu kabloyu kullanamiyorum, goruntude sorun yok tvnin vga girisinden baglayinca ama ses icin ayri bir seyler yapmak gerekiyor. Buradan ilgilenen olursa kabloyu satip tv icin component kablo almayi dusunuyorum. Kablo bana 88 liraya geldi, 80e verebilirim. Bunu ikinci el bolumune de yazacagim tabi ama ilgili bir konu oldugu icin buraya da bildireyim dedim.
Yapman gereken şey büyük ihtimalle ses için yanda çıkartılmış ekstra 2 kabloyu TV'nin uygun girişine takmak. Uygun giriş derken biri kırmızı biri beyaz olan olabilir ancak onlara taktığında ses gelmiyorsa o zaman büyük ihtimalle TV'de 3.5mm denilen (walkman ıvır zıvır cihazların çıkışı) bir giriş vardır. Çünkü TV her ses girişinden aynı anda veri almaz, senin taktığın cihaza ve seçtiğin girişe göre sesi de alır. Sen VGA kablo takıyor ve PC girişini seçiyorsan o gidipte diğer girişteki sesi almayacaktır.
Eğer dediğim durum varsa, yani TV'nin üzerinde ses girişi için 3.5mm jack girişi varsa senin elindeki 2 RCA 'yı bu jack'e çevirip takabilmeni sağlayacak birşey gerekiyor.

O'da tam olarak bu;

3-5 TL bile tutmayacak birşeydir büyük ihtimalle. Böyle birşey alıp Wii'yi TV'nde ses ile birlikte kullanabilirsin sanıyorum.

07 July 2010 12:43
Cok tesekkurler Diabolical,

Tv'ye VGAdan baglayinca sesi nereden aliyor tam anlayamamistim ama bu aksam eve gidince bu dedigin sekilde olabiliyor mu 3.5luk giris var mi diye bir bakayim. Tvnin kullanim klavuzunu pdf olarak indirdim baktim sanirim varmis gormedigim bir noktasinda. Olur umarim o sekilde.
07 July 2010 12:48
Diabolical'in verdiği zımbırtı 1,50-2,00 TL arası Beşiktaş'taki sinanpaşa pasjının en üstünde satılıyor yanlız 2 tipi var birde köşelisi olanı, ondan almayın yuvaya tam oturmuyor, yukarıdaki resimde görünen yuvarlak hatlı olandan alın, vermezlerse ısrar edin.
07 July 2010 13:59
Tekrardan cok tesekkurler. Koseliden kasit govdesi icin degil mi bu arada?
07 July 2010 14:31
Evet, köşeli gövdeye sahip olanlar tırt oluyor yuvaya oturmuyor.
07 July 2010 20:40
Yav tv'lerde genelde kırmızı beyaz sarı şeklinde AV girişleri oluyor zaten... hatta benim tv'de stereo giriş yok... şimdi vga'dan verince ses de bu av girişlerden verilemiyor mu?

ayrıca @madcan wii ile gelen rgb kablo (scart olması lazım) 480p destekleyen bir kablo, bunu da gayet güzel kullanabilirsin... eğer ki wii ile standart gelen composite kabloyu (kırmızı, beyaz, sarı) rgb ile karıştırmıyorsan...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
07 July 2010 21:18
Pardon evet yanlış söylemişim bendeki composite kablo... Ama o ufak dönüştürücüyü buldum ses için ve getirttiğim kablo ile ilgili sorun kalmadı, televizyonda vga modunda ses için 3.5luk giriş varmış oraya kablonun ses kısmını takınca sorunlarım çözüldü... Aldıktan haftalar sonra Wii'yi doğru düzgün kullanabileceğim sonunda çok sağolun smiling smiley
08 July 2010 05:44
WiiCrazy
Yav tv'lerde genelde kırmızı beyaz sarı şeklinde AV girişleri oluyor zaten... hatta benim tv'de stereo giriş yok... şimdi vga'dan verince ses de bu av girişlerden verilemiyor mu?

Hocam TV'lerde o giriş vardır ancak kırmızı ve beyaz girişler composite ve component'i seçtiğinde aktif olur. Sen HDMI, Scart veya PC moduna geçtiğinde o giriş iptal olur. Başka girişler enable olur. HDMI zaten sesi taşıma özelliğine sahip, Scart'ın içindeki pinlerden ikisi ses için, PC modunda da 3.5mm giriş koyuyorlar (kulaklık girişi gibi)

Normalde böyledir ama bir ihtimal üretici ses girişini hepsi için ortak kullanmış olabilir sanıyorum. Eğer başka giriş yoksa büyük ihtimalle VGA'dan verdiğinde sesi o söylediğin kırmızı/beyaz girişlerden taşıyacaksın.

En basitinden şöyle deneyebilirsin, wii takılı ve birşeyler çalarken (büyük ihtimalle wii zaten kırmızı beyaz'a takılıdır şu anda) giriş olarak VGA'yı seç, her ne kadar sinyal yok vs... uyarısı verse de Wii'den gelen ses devam ediyor olması lazım.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 74
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!