Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

System Menu'de çalışır durumdayken SD'ye taşıyınca açılmayan WiiWare oyunlar

Gönderen deliprofesor 
System Menu'de çalışır durumdayken SD'ye taşıyınca açılmayan WiiWare oyunlar
15 May 2010 09:20
WAD Manager ile kurduğumuz WiiWare oyunlarında yaşadığım bir gariplik var. Bütün Wiiware oyunları move to SD diyerek gönderiyorum kurduktan sonra. Bazıları SD'de takır takır çalışırken, bazıları açılışında hata veriyor ve açılmıyor. Normalde System Menu'de kuruluyken hepsi çalışıyor ama. Bunun sebebi ne olabilir?

Re: System Menu'de çalışır durumdayken SD'ye taşıyınca açılmayan WiiWare oyunlar
15 May 2010 09:26
Yeterince boş yer yoksa almış olabilir misin hatayı? Wii SD karta taşınmış oyunları doğrudan SD kart üzerinden oynatırken önce komple bir wii hafızasına yazıyor ve oradan çalıştırıyor. Dolayısıyla wii üzerinde her zaman taşıdığın en büyük oyun kadar hafızanın boş olması lazım...

Oyunu taşıyabildiğin için menü ios'unda trucha bug'ı olduğunu varsayıyorum bu arada.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
Re: System Menu'de çalışır durumdayken SD'ye taşıyınca açılmayan WiiWare oyunlar
15 May 2010 09:29
Kurulumu sizin rehberlerle yapmıştım, sanırım Trucha Bug Mod denen bişey vardı onu yapmıştım yanlış hatırlamıyorsam. Bu boyut olayı mantıklı olabilir yalnız. Açılan ve açılmayan oyunların boyutlarını eve gidince kıyaslayıp buradan bildireyim.
15 May 2010 09:37
Sıralı rehberlere menü ios'unu yamamayı koymadık. Başka konularda bahsi geçti, konuşuldu gerçi. Hatırladığım kadarıyla menu ios'u yamasız ise zaten sd karta taşıyamıyordun sahte imzalı kanalları. Senin durumunda muhtemelen menü ios'u yamalı zira taşıyabilmişsiz oyunları. Yer problemidir diye düşünüyorum.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
15 May 2010 09:47
Yamama dediğiniz şurada bahsi geçen şey değil mi? [www.wiidewii.com] Bir de şimdi düşündüm, normalde NAND'ın içine 4-5 tane WiiWare sıkıştırıyordum, o açılmayan oyunlar dahil, sistem menüden açılıyordu. Sonrasında NAND'ın içinde epey boşluk bırakıp SD'den denemiştim, Pokemon Rumble Lostwinds, Excitebike açılıyor örneğin. Ama yanlış hatırlamıyorsam Bomberman, Brain Challange falan olmuyordu. Bunların boyutlarını kıyaslayınca aralarında da pek fark yok. Bu yamama işlemini eksik yapmış olabilir miyim? Ya da bu vakitten sonra yamama işlemini baştan yapabilir miyim, ekstra meşakkat doğurur mu? Sorular, sorular, sorular grinning smiley
15 May 2010 10:16
wii ye kurdugun oyunlarin tumunu sd karta tasimadan calistirip oynadigindan eminmisin ,hepsini denedinmi ?
15 May 2010 10:29
Yamama işlemini tekrar yapmana gerek yok, oyunların taşınabilmesi zaten yamanın yapılmış olduğuna işaret. Evet dedezade gibi ben de sorayım, verdiği hata nedir oyunların?

4 nolu cios yükleme rehberinde menü ios'unu yamamıyoruz, zira menü ios'u kritik bir ios olduğu için bu tip ekstraları kullanıcının kendi insiyatifine bırakmak en iyisi.

Showmiiwads ile kontrol et bir, oyunların kullandığı ios sende yüklü ise de açılmaz oyunlar siyah ekranda kalır. Yine aynı şekilde preloader ile falan region free yaması yapmadıysan makinenin bölgesinde olmayanlarda da "This channel cannot be used" hatası alırsın... Pek tabii bunların SD'ye taşıma ile alakası yok, normalde menüden çalıştırdığında da aynı şeylerle karşılaşırsın.

15 May 2010 10:38
Zamanında epey deneme yaptığım için net olarak aklımda. her oyunu açmak için gerekli ioslar varmış, bunları yüklemiştim işte 55, 56 vs. Bunları yaptıktan sonra Bomberman olsun, Brain Challenge olsun, Bit.trip olsun hepsi sistem menüsünde açılıyor. Oynadım yani orda bir süre. Sonrasında move to sd diyerek sdye gönderiyorum bu oyunları ve açılışında failed to launch hatası alıyorum. NAND'ın içinde 1056 civarı boş blok var bu arada.
15 May 2010 10:44
Hmm, belki de yama gitmiş olabilir bak, bilemedim... SignCheck uygulaması ile bir kontrol etsene menü ios'unu... 4.0/4.1 için IOS 60, 4.2 için IOS 70

15 May 2010 10:51
Unutmayayım diye bilgisayara şimdi indirdim WiiCrazy. Akşam eve gidince check edip söyleyeyim.
15 May 2010 16:45
Eve girer girmez Signcheck'i çalıştırdım, şöyle bir rapor verdi (Dosya ekte)
Eklentiler:
| indir - signCheck.rar (385 bytes)
15 May 2010 17:09
IOS 70'inde truch bug'ı yok gözüküyor, ya hazır yamanmışını bulup yükleyeceksin ya da DopMii / DopIOS programı ile yamayıp yükleyeceksin. Yalnız dikkat olmaz ama IOS 70'i yüklerken iş yarım kalırsa full brick olursun (bootmii boot2 olarak yüklü değil ise)

Miniminnacık da olsa riske girmeyeyim diyorsan sneek ya da triiforce ile oynamayı tercih edebilirsin. Esas benim şaştığım şu, sd'ye taşıyıp daha önce nasıl oynadın sen bu oyunları smiling smiley

15 May 2010 17:16
Valla hala oynuyorum az önce Bit.Trip Runner'ı oynadım SD'den grinning smiley Geçenlerde patched IOS 70 diye bişey kurmuştum cihazın içine o sorunu halletmiş olabilir mi acaba? Açılmayan Bomberman'i şu an tekrar deneyip sonucu yazayım. Olmazsa hangi IOS kurulacak dersen onu kurarım smiling smiley İşin kötü yanı Sneek de çalışmıyor alette, ayarlarmasını yapıp Bootmii'den açıyorum, açılıyormuş gibi yapıyor ama açıldığında normal aletin içindeki NAND'ı açıyor yine smiling smiley
15 May 2010 17:24
E onu söylesene, signcheck demekki düzgün çalışmıyor, sendeki IOS 70 muhtemelen yamalı.

Sneek normal aletin içindeki NAND'ı açıyor derken, birebir aynı olduklarından sen öyle sanıyor olabilir misin? Sonuçta kendi wii'nden aldıysan dump'ı ilk aşamada aynı olacaktır... Bir kanalın yerini değiştirip mesela aradaki farkı görebilirsin.

15 May 2010 17:25
Ahahah WiiCrazy o açılmıyor dediğim oyunların hepsi açılıyor şu an SD'de. 1 hafta önce falan IOS 70 wadı kurmuştum, onunla alakalı zaar grinning smiley Yalnız sen yamanmamış diyorsun ben işi çözemedim smiling smiley Peki bu yamanmama durumunun başka bir dezavantajı var mı?
15 May 2010 17:26
Bu arada onun deneyini de yapmıştım. İlk önce normal system menuden bir tane kanalı sildim. Sonra SD'den boot attırdım Sneek'e, baktım orada da gözükmüyor. O şekilde teyit etmiş oldum smiling smiley
15 May 2010 19:49
Zor sorular bunlar, zaman geçtikçe de iyice karışıyor...
Trucha bug'ının menü ios'una geri getirilmesi genel anlamda menünün yaptığı tüm imza doğrulamalarının kandırılması anlamına geliyor...

Yani sd'ye taşıdığın oyunların fake ticket'ları yedirilebiliyor menüye, ya da çipin varsa mesela değiştirilmiş bir diski okuduğunda düzgün imzalı bir diskmiş gibi davranabiliyor.... O şekilde oyunu çalıştırabilmen için ama ayrıyeten oyunun kullandığı ios'un da trucha bug'lı olması lazım... Misal eskiden freeloader vardı, Datel bunu fabrikada basmıştı ve diskin içeriği de trucha imzalıydı yani fake'ti... 3.2 veya altı menülerin kullandığı IOS 30'da trucha bug'ı doğuştan olduğu için millet bu diski çalıştırabiliyordu...

Menü ios'unu trucha bug'lı hatta içinde kopya disk okumaya yarayan di modülü ile bulundurmanın çok ufak başka bir avantajı daha var... O da basit brick'lerde recovery menü içinden değiştirilmiş kopya disk çalıştırabilme... (wad manager iso'su mesela)

Ama şu günlerde bu tip ufak avantajların fazla bir ehemmiyeti kalmadı... Artık banner brick'leri bile çip yardımıyla recovery menü'ye girmeden kurtarmak mümkün... Zaten menü ios'una dip modülü koyacak ve trucha bug'ını geri getirecek adam da preloader'ı yükler herhalde diye düşünürsek fazla da bir esprisi yok yani...

Neyse güncel anlamda menü ios'una trucha bug'ını koyman sana sd karta sahte imzalı kanalları taşıma imkanı veriyor diye özetleyeyim..

15 May 2010 20:23
Yanıtların ve yardımlarından dolayı sana çok müteşekkirim WiiCrazy. Sen olmasan halimiz nice olurdu bilmiyorum smiling smiley
(Bit.trip Runner inanılmaz güzelmiş bir de. Elimden bırakamadım oyunu. Hız ve haz manyağı oldum desem yeridir smiling smiley )
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 31
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!