Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Crap ile menü için oyun kısayolu oluşturma

Gönderen WiiCrazy 
Crap ile menü için oyun kısayolu oluşturma
17 April 2010 00:07
Talep de geldi bize de yazmak artık farz oldu...

Öncelikle Crap'ı şu konudaki ilk mesajdan indirebileceğinizi belirterek başlayayım : Crap, Crap, Crap

Crap içinde pek çok loader/oyun yükleyici gelmekle beraber fat32 ve ntfs desteklemesi ve oyunu açma işini configurable usb loader'a bırakması sebebiyle bu rehberde loader olarak configurable usb loader forwarder'ı kullanacağım. Wbfs dosya sistemi kullanıyorsanız tavsiyem 1.6 loader'ı kullanmanız.

Başlayalım
1. Crap programını İndirdiğimiz arşivi bir klasöre açalım ve Crap.exe programını çalıştıralım, ilk çalıştırma olduğu için program öncelikle wad çözme paketleme gibi işlerde kullanılan common-key'i oluşturmak için şöyle bir diyalog çıkaracak. (Bir seferliktir),

OK'e tıklayıp geçin, peşinden aşağıdaki common-key'in oluşturulduğuna dair mesajı alacaksınız, ona da OK'e tıklayarak geçin...

Amma baş ağrıttı program değil mi? Şimdi de her açılışta wad yüklemelerinin zararlarından bahseden ve size banner brick için arkanızı sağlama almanızı öğütleyen bir yazı ile karşılaşacaksınız... Üzülmeyin programın ayarlarını Türkçe yapınca artık bu bıdı bıdıları Türkçe göreceksiniz...

2. Oh be, tebdili mekanda ferahlık varmış, hemen programın Language menüsünden Turkish'i seçip anadilimize ayarlıyoruz programı (İngilizce bilenler bu adımı atlayıp cool takılabilirler, ya da Danca, Almanca, Felemenkçe, Fransızca ya da İspanyolca bilip te diğer diller için "az anlıyorum" kalıbını kullananlar da bu dillerden birini seçebilir)

Seçimden sonra program Türkçeye dönüyor

3. Dili Türkçe olarak ayarladık, şimdi de wii'mizin internet bağlantısı varsa oluşturduğumuz kanalları kurmakta bize büyük kolaylık sağlayacak kurulum özelliği için wii'mizin ip adresini programda ayarlayalım. Ağ bağlantınız yok ya da kullanmak istemiyorsanız geçiniz bu adımı. Aşağıdaki gibi Ayarlar menü seçeneği altında bulunan "Wii'nin Ip adresi" seçeneğini seçiyoruz...

Aşağıdaki gibi bir pencere açılacak, wii'nizin ağınız üzerindeki ip adresini girip Kaydet butonuna basın.

4. Şimdi oyunlarınızın olduğu harddiski bilgisayarınıza bağlayın, fat32 / ntfs yahut wbfs farketmez, Crap bunların hepsinden oyun listesini getirip kanal oluşturmakta kullanabilir. Sağ üstte bulunan "WBFS sürücüsünü aç" butonuna tıklayıverin. Açılan sürücü penceresinden oyunlarınızın bulunduğu sürücüyü aşağıdaki şekilde seçin.

5. Kısa bir süre içerisinde aşağıdaki gibi diskinizde bulunan oyunların bir listesini göreceksiniz. Listeden yine aşağıdaki gibi bir oyun seçin ve altta bulunan "Kanal oluşturmak için kullan" butonuna tıklayın.
Not: birden fazla oyun seçme durumunda program toplu kanal oluşturma moduna girer, bu durumda loader seçimi tüm oyunlar için aynı olur. Orada henüz dil desteği eklemediğim "And justice for all" butonu ise listedeki bütün oyunları toplu kanal oluşturmak için kullanabilmenizi sağlar.

6. Sol tarafta bulunan Oyun Yükleyici listesinden Configurable Forwarder (no intro)'yu seçiyoruz.

7. Altta bulunan disk bölümü listesinden ise ben WBFS1'i seçtim siz oyunlarınızı sakladığınız diskin dosya sistemine ve diskin kaçıncı bölümü olduğuna göre FAT yahut NTFS seçeneklerinden uygun olanı seçebilirsiniz.

Peşine en altta bulunan "Kanal Oluştur" butonuna tıklıyoruz ve program bize kanalı oluşturduğuna dair müjdeyi veriyor. Belirtilen dizindeki wad dosyasını sd kartınızdaki wad klasörüne kopyalayıp wad manager ile kurabilirsiniz. Ya da programın online kurulum hizmetinden faydalanmak istiyorum diyorsanız devam edin.

8. Yine aşağıda bulunan "Test/Kurulum" butonuna basalım,

Butona bastıktan sonra karşımıza şöyle bir pencere çıkacak,

Burada da "Özel kanal yüklemekten dolayı..." diye başlayan sorumluluktan kurtulma mesajının yanındaki kutucuğu işaretleyin ve Kur butonuna basın... Durun vazgeçtim basmayın, önce wii'nizde homebrew channel'i açın ve sağ altta bulunan dünya ikonunun yanıyor olduğunu kontrol edin... Bu homebrew channel'in ağ bağlantısını kurmuş olduğuna işarettir, ip adresinden emin değilseniz kontrol etmek için home tuşuna basıp ip adresini burada solda üstte görebilirsiniz. Evet kur butonuna basabilirsiniz artık. Aşağıdaki gibi bir hatırlatma mesajı ile karşılaşacaksınız, OK butonuna bastığınızda ise kanalın kurulum programı homebrew channel'a gönderilecek.

Şimdi wii'mize dönelim, kurulum programı homebrew channel'a ulaşıp çalışacak, aşağıdaki şekilde kurulumu onaylayıp onaylamadığımızı bize soracak. Wiimote üstünde A tuşuna basarak kanalı kurabilir, vazcaymak için ise B tuşunu kullanabilirsiniz.

İşte bu kadar, artık kanalını oluşturduğumuz oyunu doğrudan menü üstünden çalıştırabiliriz.

Kanalımızın menü üstündeki görüntüsü de şu şekilde olacak (Fotoğraf çekemedim o yüzden NSMBW ile idare edin smiling smiley )

1 kez düzenlendi. En son 17/04/2010 00:11 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

Re: Crap ile menü için oyun kısayolu oluşturma
20 April 2010 06:53
@WiiCrazy ellerine sağlık hocam. bu aralar işlerim acayip yoğun. okumaya fırsat bulamıyorum. bu crap olayını daha önce denemiştim ama becerememiştim. sanırım bu rehberden sonra onuda yapabilirim. cool smiley
20 April 2010 10:44
Teşekkürler WiiCrazy. Çok açıklayıcı olmuş.
Peki kanal kurulumunu Crap ile yaparsak yine de wad manager'a ihtiyaç duyuyor mu?
20 April 2010 10:47
real
Teşekkürler WiiCrazy. Çok açıklayıcı olmuş.
Peki kanal kurulumunu Crap ile yaparsak yine de wad manager'a ihtiyaç duyuyor mu?

Hayır duyulmuyor.
20 April 2010 11:07
Teşekkürler, bir sorum daha var.
Burada herhangi bir brick tehlikesi var mı? Ne yaparsak brick olma ihtimali var?
Örneğin oyunu veya usb loaderı sildik ve kanaldan oyunu çalıştırmak istedik. Wii'ye bir zarar verir mi?
20 April 2010 11:20
real
Teşekkürler, bir sorum daha var.
Burada herhangi bir brick tehlikesi var mı? Ne yaparsak brick olma ihtimali var?
Örneğin oyunu veya usb loaderı sildik ve kanaldan oyunu çalıştırmak istedik. Wii'ye bir zarar verir mi?

Brick riski sadece yeni çıkan başkaları tarafından denenmemiş oyunların banner'ları ile ilgili... Misal A boy and his blob çıktığında epey bir kişiyi banner brick etti zira oyunun banner'ı menüde normal kanallar için göstermeye uygun değildi.

Ben de bunun üstüne Crap içine her açılışta online olarak çekilen bir oyun yasaklama mekanizması ekledim. Crap'ın ana dizininde BlockedGames.xml diye bir dosya var, bunun içinde bu şekilde banner brick'e sebep olan yasaklı oyunlar mevcut, sen Crap'ı her açtığında da netten bunu update ediyor.

Özetle, çok yeni olan oyunlar üstte bahsettiğim sebeplerden dolayı banner brick'e sebep olabilir... en iyi korunma yolu preloader kurmak (bootmii boot2'ye kurulamıyorsa)

ps : A boy and his blob bu arada Crap kullanıcılarını brick edemedi zira o zaman programın disk id'leri S ile başlayan oyunlar için kanal yapmayı reddetme gibi bir kısıtlaması vardı...
17 May 2010 13:55
sizler supersiniz
hepinizin eline sağlık
sagolasın wiidewii
23 May 2010 10:42
Çok teşekkürler , cidden bu işte bir numarasınız.
28 June 2010 10:44
WiiCrazy
Ben de bunun üstüne Crap içine her açılışta online olarak çekilen bir oyun yasaklama mekanizması ekledim. Crap'ın ana dizininde BlockedGames.xml diye bir dosya var, bunun içinde bu şekilde banner brick'e sebep olan yasaklı oyunlar mevcut, sen Crap'ı her açtığında da netten bunu update ediyor.
Hocam ben kısa bir müddet sonra hayırlısı ile Crap kurmak istiyorum da buraya takıldım biraz. Gerçi elimde yeni oyun da yok ancak şöyle diyim, benim wii'de internet bağlantısı yok. Dolayısı ile hiçbir zaman kendini güncellemeyecek. Manuel olarak yapma şansımız var mı?
28 June 2010 13:07
DiABOLiCAL
WiiCrazy
Hocam ben kısa bir müddet sonra hayırlısı ile Crap kurmak istiyorum da buraya takıldım biraz. Gerçi elimde yeni oyun da yok ancak şöyle diyim, benim wii'de internet bağlantısı yok. Dolayısı ile hiçbir zaman kendini güncellemeyecek. Manuel olarak yapma şansımız var mı?

Program pc'ye kuruluyor, dolayısıyla bu banner brick'e sebep olan olaylar ile ilgili kontrolü de pc'de yapıyor. Yani wii'nin internete bağlı olması gerekmiyor.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
28 June 2010 13:15
WiiCrazy
Program pc'ye kuruluyor, dolayısıyla bu banner brick'e sebep olan olaylar ile ilgili kontrolü de pc'de yapıyor. Yani wii'nin internete bağlı olması gerekmiyor.
Bu post'ları silelim de daha fazla rezil olmiyim tongue sticking out smiley
02 July 2010 22:00
wiicrazy sayende artık menuden fit plus, new mario bros gibi favori oyunlarımı çalıştırabiliyorum. Süpersin kardeşim, ellerine sağlık.
24 July 2010 13:42
Bende bir kaç oyunu kanal olarak program sayesinde kolayca yaptım fakat toplu olarak oyunları kanal olarak yapamadım acaba neden?
24 July 2010 14:06
alperg2
Bende bir kaç oyunu kanal olarak program sayesinde kolayca yaptım fakat toplu olarak oyunları kanal olarak yapamadım acaba neden?

Evet niye yapamadın?
Yapman gereken
1. Wbfs sürücüsünü aç butonuna basıp sürücüyü seç
2. Oyun listesinin gelmesini bekleyip bütün oyunları listeye at butonuna bas
3. Oyunların bulunduğu diski seç
4. Sol taraftan yükleyiciyi ve disk bölümünü seç
5. Toplu oluştur butonuna bas ve bekle, sırasıyla bütün oyunlar için kanal oluşturacaktır (banner brick'e sebep olduğu bilinenler hariç)

Bu arada sonradan pişman olmaktansa bu kanalları yüklemeden önce priiloader gibi banner brick'ten kurtulunabilinecek bir önlem alınmalı. Ben ancak kullanıcılar bana raporlayınca belli oyunların kullanılmasını önleyebiliyorum... Şu an için mesela banner brick'e sebep olan 3 değişik oyun var kullanıcıların bana raporladığı.

ps: Bahsettiğim oyunlar şunlar : Wonder World Amusement Park, A boy and his blob, Game Party 3... bunlara Crap ile kanal yaratamazsın, program izin vermez bu arada.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)

2 kez düzenlendi. En son 24/07/2010 14:08 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
24 July 2010 14:39
WiiCrazy
alperg2

Evet niye yapamadın?
Yapman gereken
1. Wbfs sürücüsünü aç butonuna basıp sürücüyü seç
2. Oyun listesinin gelmesini bekleyip bütün oyunları listeye at butonuna bas
3. Oyunların bulunduğu diski seç
4. Sol taraftan yükleyiciyi ve disk bölümünü seç
5. Toplu oluştur butonuna bas ve bekle, sırasıyla bütün oyunlar için kanal oluşturacaktır (banner brick'e sebep olduğu bilinenler hariç)

Bu arada sonradan pişman olmaktansa bu kanalları yüklemeden önce priiloader gibi banner brick'ten kurtulunabilinecek bir önlem alınmalı. Ben ancak kullanıcılar bana raporlayınca belli oyunların kullanılmasını önleyebiliyorum... Şu an için mesela banner brick'e sebep olan 3 değişik oyun var kullanıcıların bana raporladığı.

ps: Bahsettiğim oyunlar şunlar : Wonder World Amusement Park, A boy and his blob, Game Party 3... bunlara Crap ile kanal yaratamazsın, program izin vermez bu arada.
aynen dediklerini yaptım fakat olmuyor
24 July 2010 14:54
alperg2

Olmuyor derken? Tam olarak olan ne peki, hangi adımda takılıyorsunuz? Kanallar oluşturulurken hata falan mı veriyor? Bir screenshot falan?

24 July 2010 19:43
WiiCrazy
alperg2

Olmuyor derken? Tam olarak olan ne peki, hangi adımda takılıyorsunuz? Kanallar oluşturulurken hata falan mı veriyor? Bir screenshot falan?
sorun şu şimdi bende 20 adet oyun var hdd de ve hdd wbfs formatında ilk denemem de mesela nba2k10 kanal yapmayı denedim oldu sonra toplu olarak yapmayı denedim ama diğer oyunlar kanal olarak gelmedi sorun bu inşallah anlatabilmişimdr.
24 July 2010 19:56
alperg2
WiiCrazy
alperg2

sorun şu şimdi bende 20 adet oyun var hdd de ve hdd wbfs formatında ilk denemem de mesela nba2k10 kanal yapmayı denedim oldu sonra toplu olarak yapmayı denedim ama diğer oyunlar kanal olarak gelmedi sorun bu inşallah anlatabilmişimdr.

Toplu kanal yaptıktan sonra bunları wii'ye yüklemeniz lazım, yoksa göremezsiniz menüde. Tek bir tane yaptığınızı ilk mesajda anlattığım gibi yüklediniz muhtemelen. Toplu online olarak yükleme özelliği ne yazık ki yok programda. Wad'ları alıp sd karta atıp wad manager ile kuracaksınız ya da teker teker kuracaksınız program içerisinden.

31 July 2010 14:15
ya herşey tamam, yaptım oldu, elinize sağlık, ama bir sorum var, mesela ben bir oyunun ana menüde görünmesini istemiyorum, ama usb loader dan silinmesini de istemiyorum, data management tan oyunu ana menüden silebilir miyim? yoksa her defasında wad manager a girip uninstall etmem mi lazım? bide ben oyunu tamamen silmek istersem ve her zaman yaptığım gibi silsem ana menüden gider mi yoksa ayrıca silmem mi gerekir?
31 July 2010 14:26
gallade01
ya herşey tamam, yaptım oldu, elinize sağlık, ama bir sorum var, mesela ben bir oyunun ana menüde görünmesini istemiyorum, ama usb loader dan silinmesini de istemiyorum, data management tan oyunu ana menüden silebilir miyim? yoksa her defasında wad manager a girip uninstall etmem mi lazım? bide ben oyunu tamamen silmek istersem ve her zaman yaptığım gibi silsem ana menüden gider mi yoksa ayrıca silmem mi gerekir?

Şimdi öncelikle zırt pırt sileceğin oyunu ana menüye atma bir kere, ne anlamı var ki? Sık kullandığın oyunlar için yap bunu.

Data management içinden de silebilirsin ama oyunun ticket'ı nand dosya sisteminde kalır. Ticket da gitsin istiyorsan wad manager, any title deleter, multi mod manager gibi uygulamalar ile silmen lazım.

31 July 2010 15:01
hıı anladım peki o zaman saolun smiling smiley
04 September 2010 19:05
bu crap denilen program süper valla. ben böyle güzel bir program görmedim. wiicrazyin düzenlemeleriyle program her geçen gün daha da güzelleşiyor.
20 October 2010 12:59
Ayni sekilde hbr deki uygulamalarida kanala nasil donusturebiliris.. dol to wad gibi bisey?
20 November 2010 21:29
ıp sini nasıl öğrencez wiinin?

______________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________
davutcankrks@gmail.com hertürlü sorunlarınızı danışabilirsiniz!grinning smiley
Doctor Who
20 November 2010 21:33
hbc de iken home tusuna bas ustte yazar

Image error
Permission denied.
open image URL

20 November 2010 21:43
ya şu disk bölümünü nasıl bakıcaz oyunlrn nerde oldklrnaa

Doctor Who
20 November 2010 22:04
aga bundan ne demek istedigini anlamadim disk bolumu derken?

Image error
Permission denied.
open image URL

21 November 2010 09:35
programda disk bölümü vardıya hani ben onu wiicrazy ile aynı yaptım oldu tamam ilk başta korktumda sonra bişe olmaz dedim :d seçtim wbfs1 igrinning smiley çok güzel oldu da şimdi ben new mario pros u indiriyorum.Onun içinde yapsak bişey olurmu diyerleri khalkedonda yüklendi cod modern w.. bide red steel2 internetten indirdiğime yapsam bişey olurmu?

Doctor Who
21 November 2010 11:31
olmaz, yapabilirsin

Image error
Permission denied.
open image URL

21 November 2010 12:58
@davutcankrks : priiloader yüklemediysen önüne gelen her oyuna kanal yaratmanı tavsiye etmem... sonra burada senin brick hikayeni dinlemeyelim...

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 34
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!