Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

WBFS / FAT32 / NTFS karşılaştırması

Gönderen WiiCrazy 
WBFS / FAT32 / NTFS karşılaştırması
14 March 2010 14:25
Sabit konu yapalım bari bunu, ileride bu konuda türlü türlü konular açılmamış olur...

Wbfs dosya sistemi
+ Basit bir dosya sistemi olduğu için diğerlerinden daha hızlıdır
+ Diğerlerinden daha eski olduğu için kullanabileceğin loader / program sayısı daha fazladır
+ Defrag etmen gerekmez (zaten öyle bir tool yok)

- Diskten diske kopyalamalarda diğerlerine göre biraz daha yavaştır, wbfs programlarını kullanman gerekir
- Oyun sildiğinde, oyun silinen bölgedeki alanı doğrudan kazanmazsın, eşit ya da daha küçük bir oyun yüklediğinde oraya yerleşir.
- Boyutunu arttıramaz, azaltamazsın
- Bölümü sadece wii oyunu saklamak için kullanabilirsin başka amaçlarla kullanamazsın
- Çoklu oyun kopyalamalarda elektrik kesilmesi, bilgisayarın kapanması vesaire durumlarda corrupt olma riski vardır. (Kurtarmak da mümkün gerçi oyunları wwt ismindeki bir program ile)

Fat32
+ Standart bir dosya sistemi olduğu için diskten diske kopyalama işlemini ek program gerektirmeden ve daha hızlı yapabilirsin
+ Disk yönetim programlarını kullanarak boyutunu arttırabilir, azaltabilirsin, defrag edebilirsin
+ Bölümden homebrew uygulamaları da çalıştırabilirsin
+ Bölümden homebrew uygulamaları da çalıştırabildiğin için sd kartsız oyunları çalıştırabilme imkanın olur

- Wbfs'ye göre oyun başlatma hızı, oyun içindeki ara yüklemelerdeki hızı daha düşüktür, fragmentation (parçalanma) oluştuysa bu hız daha da düşebilir.
- Fat32'nin normalde desteklediği max bölüm boyutu 32GB olduğu için burası biraz soru işareti.
- Homebrew programlar tarafından corrupt olma riski her zaman vardır.
- Disk üzerinde saklayabileceğin max. dosya boyutu 4GB olabilir, misal 6-8GB'lık mkv dosyasını bu bölüm üstünde saklayamazsın.

Ntfs
+ Standart bir dosya sistemi olduğu için diskten diske kopyalama işlemini ek program gerektirmeden ve daha hızlı yapabilirsin
+ Disk yönetim programlarını kullanarak boyutunu arttırabilir, azaltabilirsin, defrag edebilirsin
+ Bölüm üzerinde 4GB'ı aşan dosyaları da saklayabilirsin.
+ Fat32'ye göre corrupt olma ihtimali biraz daha düşüktür zira loader'lar daha çok read-only kullanıyor bu dosya sistemini.

- Wbfs'ye göre oyun başlatma hızı, oyun içindeki ara yüklemelerdeki hızı daha düşüktür, fragmentation (parçalanma) oluştuysa bu hız daha da düşebilir.
- Belli homebrew programlarla beraber kullanabilirsin (geexbox, mplayer ce) . Homebrew channel destek vermez.
- Dosya sistemi Microsoft'un tapulu malı olduğu için kullanılan kütüphaneler reverse-engineered yolu ile elde edilmiştir. Wii'de de bu kütüphanelerin port edilmesi gayet yenidir. Bug'ları çıkarsa şaşırmamak gerekir.
- Her loader'da bu dosya sistemine oyun install etme seçeneği yoktur (read-only kullanıldığı için)

3 kez düzenlendi. En son 26/04/2010 20:34 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

Re: WBFS / FAT32 / NTFS karşılaştırması
18 March 2010 12:13
Öncelikle ayrıntılı anlatım için teşekkürler Wiicrazy.

Peki senin tercihin nedir bu üçünden?

Ben WBFS kullanıyorum ve yine burada en çok WBFS makul duruyor fazla çeşitli olmasından dolayı. Sadece aktarımları yapmak için aracı bir programa ihtiyaç duyulması can sıkıcı. Şimdiye dek bir sıkıntı yaşamadım.
18 March 2010 12:52
@khalkedon : Valla renkler ve zevkler tartışılmaz derler ya, bu da biraz öyle. Avantaj - dezavantajlarına göre değerlendirip öyle seçim yapmak lazım.

Örn. kullanıcının tek diski var ve bu diski başka amaçlarla da kullanmak istiyorsa en makul seçenekler fat yahut ntfs... misal sd kartı da mümkün olduğunca az kullanmak istiyorsa fat32 daha makul olan seçenek. Oyunların hızlı açılmasını daha çok önemsiyorsa wbfs. Ne bileyim aynı diski media player'ı ile kullanacaksa ve üzerinde bluray rip filmler tutacaksa ntfs de mantıklı bir seçeneğe dönüşüyor.

Ben şu an wbfs kullanıyorum zira işin başında sadece wbfs vardı, harddiskim neredeyse dolu bu yüzden de çok fazla hareket şansım yok o yüzden wbfs'ye devam ediyorum. Oyunları oradan oraya taşımak falan zaman alan işler o yüzden wbfs'de kalmaya devam. Ama şu an başlayacak olsaydım diski hiç bölmez ntfs'i tercih ederdim. Diski tek parça kullanmak her zaman için daha avantajlı oluyor zira. Oyunları hızlı bir şekilde başlatmak benim için çok da önemli değil, homebrew programları da sd karttan çalıştırıyorum fat32'nin bu anlamdaki avantajı da çok önemli değil benim için. Diske doğrudan oyun install etme dezavantajına gelince bunu da kullanamıyorum zaten zira benim wii'de d2ckey çip var ve bu çip wii oyunlarının header'larını mıncıkladığı için bu işler için kullanılamıyor. Aynı işi wii backup manager ile pc'de yapmak oldukça kolay bu arada.

ps: ntfs tavsiye anlamında değil bu arada, bende 6-8GB'lık mkv'ler de olduğu için tercihim bu yönde olurdu belirteyim.

1 kez düzenlendi. En son 18/03/2010 13:59 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
18 March 2010 13:24
mesela ben wbfs olarak da kullandim ama su an fat32 kullaniyorum ,benim meselem de sd karta bagli kalmadan hbc programlarini calistiriyorum, ayrica benden oyun otlanan arkadaslar oldugu icin ,ugrasmadan kopyala yapistir yolu ile oyunlari tasiyorum.ayrica sneek kullanmadan once wiiware oyunlari oynamak icin triiforce kullaniyordum ve oyunlarin tumunu fat32 ye atmistim ,hepsi bir arada duruyordu.yani kisaca wii ile alakali herseyi bir arada tutuyorum, kullandigim hdd de cebe sigan cinsden oldugu icin tasimak da kolay oluyor.ntfs ye gelince bu format benim hdd de calismadi o nedenle deneme sansim olmadi.
18 March 2010 14:04
Mesela ben de ntfs'yi denemiş biri olarak WBFS kullanıyorum. Oyun açılma hızlarındaki fark beni biraz rahatsız etti açıkcası. Harici HDD'nin birkaç GB'ını fat32 olarak formatlarsanız programların çoğunu da oraya atıp fat32'den çalıştırma şansınız var. Oyun kopyalamak da sorun değil bence. Sonuçta backup manager ile oyunu istediğin hedefe geri çağırabiliyosun. Kopyala yapıştır işlemini program aracılığıyla yapmaktan bir farkı olduğunu sanmıyorum açıkcası.
19 March 2010 08:24
Selamlar,

Geçenlerde Samsung'un kampanyalı 500 gb disklerinden aldım Teknosa'dan. CFG USB Loader ile kullanmak amacıyla. Alet fabrikadan FAT32 formatlı çıkmış. Hiç dokunmadan 249 rev 19 ve cfg loader 55 kurulu wii'me taktım hiç bir problem olmadan okudu diski. FAT32 için disk boyutu kafasına takılanlara bir anektod olsun. Tabi wbfs dosyaları 4gb'dan büyük ise split etmek gerektiğini unutmamak lazım.

1 kez düzenlendi. En son 19/03/2010 08:24 tarihinde darkhunter tarafından düzenlenmiştir.
26 April 2010 20:33
Wbfs için çizmiş olduğum güvenilir dosya sistemi imajını bir nebze olsun azaltmak istiyorum zira şöyle bir şeyle karşılaştım. Uzun bir kopyalama seansının ortasında bilgisayar windows update yapıp kapanmış, ertesi gün kalanları kopyalayayım dedim. Neyse işlem bitip baktığımda oyunlardan birini eksik attığımı gördüm onu tek başına kopyalamaya çalıştım olmadı. Sonra sürücü içeriğine wii backup manager ile baktığımda id'si boş kırmızı ile işaretlenmiş geçersiz bir oyun vardı. Silmeye çalıştım silemedi. Harddiski wii'ye taktığımda ilk iki sayfa tamamen boş gözüküyordu. Neyse efendim şuradaki Wimms WBFS Tool (wwt) ismindeki programın repair seçeneğini kullanarak düzeltebildim problemi. Not düşeyim buraya.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
27 April 2011 19:49
arkadaşlar bi sorum olacak. ben kendi işlerm icin de kullanmak istiorm bu hdd yi 500 gb lık nede olsa.250 250 ayırmak istiyorum. bi kısmını fat yapıp diger kısmını diger islemler icin kullanıcam yani ntfs yapmam gerekio sanırım. simdi hangi programla ayırabilirim ? ve 2 kısma ayırdıktan sonra birini ntfs birini fat yapma imkanım varmı ?
27 April 2011 19:59
İstersen hepsini NTFS kullanabilirsin. Kısıtlama yok. NTFS kullanmanı tavsiye ederim.
30 April 2011 11:08
ntfs kullanmak daha iyi gibi görünüyor

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 21
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!