Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

WBFS Manager ile USB HDD'ye oyun atma

Gönderen Tuzruhu 
WBFS Manager ile USB HDD'ye oyun atma
29 September 2009 14:49
USB Loader'a WBFS ile Oyun Atma Rehberi

Bize gerekenler:
1- Wbfs_win.exe (Bu dosya Wii'nin anlayacağı şekilde USB Harddiski veya Flash Diski formatlamaya ve oyun atmaya yarar)
2- Muhtelif boyutta USB Harddisk
3- Partition Magic Programı (isteğe bağlı)
4- USB Loader (1.1 versiyonunu ekledim)

1- Öncelikle WBFS_Win.exe dosyamızı buradan indiriyoruz. (Dosyanın ismini ben Wii.exe olarak değiştirdim)

2- Partition Magic dosyamızı indiriyoruz. (Eğer USB Harddiskimizin tamamını değil de bir kısmını kullanmak istiyorsak).
Linki : Partition Magic 8.0 TR

3- USB Loader (versiyonu 1.1) dosyasını indiriyoruz.
Linki: USB Loader 1.1

Şimdi,

Öncelikle; WBFS_win.rar dosyasını açtığınızda içinde wii.exe dosyası karşınıza çıkacak. Ben dosyanın ismi çok uzun olduğu için kısalttım. Çalışmasını engelleyen bir farkı olmuyor. Bu dosyayı (wii.exe oluyor) C:\Windows\System32 klasörüne (Windows klasörüne ilk defa giriyorsanız genelde dosyalar gizlidir, göster diyoruz) kopyalıyoruz. (Bunu yapmamızın nedenine gelince system32'ye atılan sonu .exe .bat veya .com olan dosyaların hangi klasörün içinde olursanız olun çalıştırabilmenizdir).

USB Harddiskinizin tamamını kullanacaksanız eğer wii.exe dosyasının Harddiski formatlama seçeneği var. USB Harddiskimizi bilgisayara taktık. Masaüstündeki Bilgisayarım ikonuna tıkladık. Karşımıza bir sürü sürücü harfi çıktı. Bizim oyunları atacağımız USB Harddiskimizin sürücü harfini öğrendik diyelim. Mesela G harfi olsun.

Başlat ---> Çalıştır'a tıklayıp çıkan pencereye CMD yazıp tamama tıklıyoruz. Açılan küçük bir pencerede DOS satırına girmiş oluyoruz. Burada wii yazıp entere bastığınız zaman aşağıdaki resimdeki yazılar gelecek.

Burada "Wii <drive letter> komutlar" diye bir sürü yazı göreceksiniz.

Anlamlarına gelince;

wii --> adı üstünde çalıştırdığımız wbfs_win.exe dosyasının ismi.
<drive letter> --> Bilgisayarım penceresinden öğrendiğimiz USB Harddiskimizin sürücü harfi

(Biz G demiştik)
List --> USB Harddiskinin formatlama işleminden sonra içeriğini gösterir.
info --> USB Harddiskinin bilgilerini gösterir. Kaç blok olduğu ne kadar kayıtlı olduğu ne kadar boş yer olduğu gibi.
init --> USB Harddiskin veya kullanmak istediğiniz Flash Diskin tamamını Wii'nin anlayacağı şekilde formatlamaya yarar.
add --> internetten indirmiş olduğumuz iso oyunları bu komut ile harddiske atıyoruz.
remove --> Bu komut ile de harddiskimizin içinde bulunan oyunları siliyoruz.
estimate --> Bu komut indirmiş olduğunuz iso dosyasının harddiskte ne kadar yer kaplayacağını gösteriyor. Normalde iso dosyalarının boyutu 4.26 gbyte. Ama aslında gerçek boyutları bu değil. Birkaç resimli örnekle açıklayacağım.
extract --> Bu komut (hiç kullanmadım ama mantıken) Harddiske attığımız oyunları iso olarak PC'ye geri aktarıyor olmalı.

Şimdi komutları nasıl kullanacağımıza gelelimsad smileyUSB Harddiskin tamamının kullanılacağını farzediyorum, anlatım o yönde olacak)

Komutların kullanılışı:

İlk önce harddiski formatlayalım:

Başlat ---> Çalıştır'a tıklayıp çıkan pencereye CMD yazıp tamama tıklıyoruz. Açılan küçük bir pencerede DOS satırına girmiş oluyoruz.

şuan "c:\documents and settings\kullanıcı adı\" yazısının yanında yanıp sönen bir imleç gelecek. Bizim USB Harddiskimizin sürücü harfi hatırlarsanız G idi.

Burda: wii G init komutunu kullandığımız zaman (yazı ile yazma ihtiyacı hissettim; wii (Boşluk) g (Boşluk) init -- komutlar arasında bir boşluk bırakacaksınız. Yani Space tuşuna bir kere basacaksınız) aşağıdaki resim ile karşılaşacaksınız. "Y" tuşuna basıp entere basarak onaylıyoruz..

Sonra iso dosyasının olduğu klasöre gidelim. Bende D sürücüsünde torrent klasöründe olduğu için oraya gidiyorum.

Komutumuz: wii G add fish.iso yazıp entere bastığımız zaman aşağıdaki resim karşımıza çıkacak.

-----

Birkaç düzeltme daha yapacağım. İş yerindeki arşivimde örnek bir taslak vardı onun üzerinden devam ettim. Bazı eksik yerler olabilir. Ama genelde bu şekilde yükleniyor. Bu arada resimler niye görünmüyor anlamadım confused smiley

2 kez düzenlendi. En son 08/04/2010 16:32 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.

Re: WBFS Manager ile USB HDD'ye oyun atma
29 September 2009 21:02
@tuzruhu,

Öncelikle bu harika rehber için teşekkür ediyorum. Şöyle bir sorunum var, NTSC Wii'm var ve henüz soft ya da hard bir mod uygulanmadı. Elimde bir dvd olsun diye NTSC formatlı bir kaç iso formatlı oyun çekmiştim,

İşletim sistemim Windows 7, şimdi bu isoları ne daemon tools gibi bir yazılımla hdd ye açtırabiliyorum, ne de bir yazma programı ile dvd ye yazdırabiliyorum,

İşte ben de son çare olarak limdeki 8 gb'lık USB'yi burada anlattıklarınız çerçevesinde deneyeyim dedim, dos ekranında herşey tamamlandı diye mesaj almama rağmen, bilgisayarıma tıkladığımda görünen sücürüye 2 kez tıklamam arağmen içine giremiyorum, bana sırasıyla aşağıdaki hataları veriyor (İlk hataya iptal dediğimde 2. hata geliyor) :

Şimdi sizce bu tipte bir teknik problem yaşamamın sebebi ne olabilir, işletim sistemi olan Win7 malum henüz tam oturmuş bir işletim sistemi değil, sizce bu yüzden olabilir mi, bu konuyu çözemediim için çok rahatsızım açıkçası.

Saygılarımla.
30 September 2009 09:02
Şimdi, WBFS ile formatlanmış bir diski ancak Wii'de çalışan homebrew programları ile görebilirsiniz.

Internetten Wii için indirmiş olduğun ISO dosyalarını PC'de açamazsın.

Buradaki wbfs.exe (wii.exe) programı ile formatlamış olduğunuz diske (4 Gbyte'lık Flash Diskte olabilir, ama öncelikle iso dosyasının gerçek boyutuna wbfs.exe dosyasının estimate komutu ile bakman gerekecek) yine aynı program ile internetten indirmiş olduğunuz iso uzantılı dosyaları atıyorsunuz.

Eğer oyunlarım DVD'den çalışsın dersen bu yöntem işine yaramaz. DVD'ye çekeceğin oyunları (nasıl PC iso oyunlarını CD'ye kaydediyorsak aynı şeklide) Ultraiso veya Magiciso gibi programlarla 1-2x hızında Verbatim veya Maxell marka DVD'lere yazdırman gerekir. Bu DVD'leri Wii'de çalıştırmak istersen Wii'de chip olması gerekir.

4 kez düzenlendi. En son 30/09/2009 09:16 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
30 September 2009 11:00
Aslında bu wbfs olayı için daha gelişmiş programlar var, bu programlardan bazıları tuzruhu'nun da anlattığı gibi komut satırından çalışan programlara arabirimler şeklinde, bazıları da tamamen başlıbaşına bu iş için yazılmış programlar.

İkinci türden olanlara bir örnek WBFS Manager
[wbfsmanager.codeplex.com]
30 September 2009 13:04
@tuzruhu, ben ama ben iso dosyalarını imgburn gibi programlarla Verbatim 16x + dvd ye 2x hızında yazdırmaya çalıştım zaten, ama dediğim gibi yazıldı gibi gösterdiği halde bilgisayara taktığımda hiç bir işlem yapmadı, yani bu dvd yi ben modlu bir wii sahibine versem oyunu açabilecek mi bunu mu demek istiyorsunuz?
30 September 2009 13:05
@Wiicrazy,

Ben o programı denemiştim. Açıkçası pek beğenmedim. Sisteme .Net Framework 3.5 kurmak zorunda kalıyoruz.Ayrıca bana biraz yavaş gibi geldi. Sırf görsellik diye bilgisayarı kasmak istemedim. Ben yukarıdaki komut satırından çalışan versiyonunu daha çok seviyorum smiling bouncing smiley

@eozen81;

Evet, Wii oyunlarını PC'de göremezsiniz. Desteklenmeyen bir format veya bozuk boş CD/DVD uyarısı verir. Çip'e sahip bir Wii kullanıcısı DVD'ye kaydedilmiş oyunu açabilir. USB Harddisk'in varsa softmod yapıp sende internetten indirdiğin oyunları USB Harddisk'e yukarıdaki anlatıma göre kaydederek oynayabilirsin.

1 kez düzenlendi. En son 30/09/2009 13:08 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
30 September 2009 13:05
Komut satırından yapmakta zorlananlara WiiCrazy'nin verdiği programı kullanın

bende çıktığından beri bu programı kullanıyorum. Harddiske oyun eklemek ve çıkarmak çok kolay

soldaki kısımdan hardiskin hangi kısmına oyun atmak istiyorsan o sürücü harfini seçip formatlıyorsun.

daha sonra indirdiğin oyunun iso'sunu mouse ile sağ taraftaki pencereye sürükleyip bıraktıktan sonra

altta bulunan add drive tuşuna basarsanız oyunu harddiskin içine atacaktır. işlem tamamlandığında sol penceredede oyunu göreceksiniz.

program çalıştırabilmek için sisteminizde

NET Framework 3.5 olması gerekiyor.
30 September 2009 13:16
@tuzruhu, hayatımı kurtardın, olan çöpe attığım 2 dvd'ye oldu o zaman, chipmodlu bir vatandaşa verirdim spinning smiley sticking its tongue out
30 September 2009 13:50
tuzruhu demiş ki:
-------------------------------------------------------
> @Wiicrazy,
>
> Ben o programı denemiştim. Açıkçası pek
> beğenmedim. Sisteme .Net Framework 3.5 kurmak
> zorunda kalıyoruz.Ayrıca bana biraz yavaş gibi
> geldi. Sırf görsellik diye bilgisayarı kasmak
> istemedim. Ben yukarıdaki komut satırından
> çalışan versiyonunu daha çok seviyorum smiling bouncing smiley
>

Pek tabii, bu olay ilk çıktığında ben de kısa sürede geçiş yapmadım gui'li programlara. Hatta bu WBFS Manager'ı da uzun süre kullanmadım. Bir kere çalıştırdıktan sonra düzgün çalışıyor artık ben de kasmıyorum komut satırıyla. Temeli öğrenmek açısından da komut satırı oldukça faydalı o açıdan rehberine sözüm yok. thumbs up

Hatta yeni çıkan bir başka benzer program WBFSSync'in source'larını kullanıp benim Crap programına Metroid Prime oynamak için gerekli alt-dol özelliğini ekledim. Program wbfs'deki / diskte iso olarak bulunan oyunlar için kısa yol oluşturabiliyor.

30 September 2009 18:19
Açıkçası ben Wiicrazy'nin verdiği programı çok daha user-friendly buldum the finger smiley

Sayenizde kısmetse tüm bu wii olaylarına girmeme tek sebep olan oyun olan Sports Resort'ü usb driver'a attım, ancak aşağıda görebileceğiniz gibi indirdiğim 4,37 gb'lık dosya driver'a atınca 0,68 gb olarak görünüyor, bu sizde de böyle mi acaba?

30 September 2009 18:41
Az yer kaplaması normal. Wii iso'larının DVD'lere yazılabilmeleriçin tam bir DVD boyutunda olması gerekiyor. Bu da 4.37GB = 4.699.979.776 byte.

Lakin, her oyun bütün diski kaplamamasına rağmen dvd üzerinde kullanılmayan alanlar rastgele verilerle dolduruluyor böylece oyunun boyutu üstte yazdığım değerlere ulaşıyor. Orjinal dvd'sinden rip edilmiş bir oyunu bu sebeplerden dolayı sıkıştırmak (rar/zip) ile pek mümkün değil. Dolayısıyla oyunu gerçek boyutlarına indirmek için wiiscrubber isimli bir program kullanılıyor. Bu program diske eklenmiş bu gereksiz verileri 0'layıp iso'nun rar/zip gibi sıkıştırma programları ile sıkıştırılabilmelerini sağlıyor.

Ha wbfs'de niye böyle derseniz bu da wbfs dosya sisteminin güzelliği, wiiscrubber programının yaptığı işi bu dosya sistemine erişen programlar da yapıyor ve bu sayede oyunlar için gerçekte gerektirdikleri kadar yer ayırmamız mümkün oluyor harddisklerde.

Bu arada tuzruhu arkadaşımıza da haksızlık etmeyelim, oldukça güzel bir rehber hazırlamış. Ben sadece bir link verdim.
30 September 2009 19:02
estağfurullah, @tuzruhu arkadaşımız olmasa ben konuyu hiç anlayamayacaktım bile the finger smiley

Ama bu 5 gblık oyunun aslında 700 mb olduğunu görmek gerçekten de çok şaşırttı beni, çünkü USB'den oyun oynamaya başlayabilirsem sırf bu oyun boyutları yüzünden yeni bir USB almayı düşünüyordum bendeki 120 GB yetmez diye, ama artık gerek kalmadı demekki smoking smiley
01 October 2009 07:38
eozen81 demiş ki:
> estağfurullah, @tuzruhu arkadaşımız olmasa ben
> konuyu hiç anlayamayacaktım bile the finger smiley
>
> Ama bu 5 gblık oyunun aslında 700 mb olduğunu
> görmek gerçekten de çok şaşırttı beni,
> çünkü USB'den oyun oynamaya başlayabilirsem
> sırf bu oyun boyutları yüzünden yeni bir USB
> almayı düşünüyordum bendeki 120 GB yetmez
> diye, ama artık gerek kalmadı demekki smoking smiley

aslında içine ne kadar oyun koyacağınla alakalı bir durum her oyunda 700 MB yer kaplamıyor
kiminde 1.5 GB kiminde 3 GB yer kaplayabiliyor.
benim harddiskte 71 tane oyun var 200 GB üzerinde kullanılan alan
01 October 2009 08:08
@fredy2, bilgi için teşekkürler, demek bu Wii Play ve Wii Resorts'de o zaman rekor bir sıkıştırma oranı varmış smiling smiley

Keza senin durumunda bir oyun 2,5 gb'dan fazlaya tekabül ediyor.
02 October 2009 13:04
@eozen81,

Anladığım kadarıyla Wii Sports Resort'u oynamak istiyorsun, ama senin sistemin 3.4U. Sports Resort oyununu oynamak için MP (Motion Plus) olması ve Wii sisteminin 4.1 olması gerekiyor...
02 October 2009 13:15
@tuzruhu, dostum evet m+ alacağım 2 tane, ama 4.1 dedin mi ben ayvayı yemiş oluyorum spinning smiley sticking its tongue out Bundan emin misin dostum?

Aşağıdaki başlıkta 10 numaralı mesajda atam 3.6 iken gayet iyi oynadığını söylemiş, ne olur bu böyle olmasın valla hayallerim yıkılır

[www.wiihacks.com]
02 October 2009 14:45
eozen81 demiş ki:
> @tuzruhu, dostum evet m+ alacağım 2 tane, ama
> 4.1 dedin mi ben ayvayı yemiş oluyorum spinning smiley sticking its tongue out
> Bundan emin misin dostum?
>
> Aşağıdaki başlıkta 10 numaralı mesajda atam
> 3.6 iken gayet iyi oynadığını söylemiş, ne
> olur bu böyle olmasın valla hayallerim
> yıkılır
>
> [www.wiihacks.com]
> 220-wii-sports-resort.html

3.6 diye birşey olmaması lazım 3.4'den sonra 4.1 çıktı
ben oynayabilmek için 4.1'e update yaptım.
daha eski versiyonlarda çalıştırmak için WiiCrazy yardımcı olabilir belki.
02 October 2009 14:52
4.1 Versiyonu Wii Sports Resorttaki bir bug yüzünden çıkarıldı. 4.1 olmadan ve MP olmadan çalışmaz diye biliyorum.
02 October 2009 15:23
Arkadaşlar o halde ben ilk hackmii kurulumu sonra bootmi ile bir yedek alıp, ikinci aşama olarak 4.1'e upgra etmeliyim değil mi? Bunu yapmak için nasıl bir aşama gerekiyor, sonuçta Wii aracılığı ile yapamam, o direk 4.2'ye yüklemek isteyecektir.
02 October 2009 15:30
Sistemin 4.1 olması gibi bir şart yok arkadaşlar, 4.1 sadece bu oyunla ilgili bir problemi ortadan kaldırdı... problem de şu. sd karta atılmış kanallar çalıştırılırsa her seferinde tekrar Motion Plus'a giriş videosunun izlenmesi gerekiyordu oyunda. Ha sık sık sd üstündeki kanalları kullanıyorsanız tercih edebilirsiniz 4.1 yüklemeyi.

Ben 3.2'de çalıştırıyorum bu arada, hem diskten hem de usb loader ile herhangi bir problem yok.
02 October 2009 15:34
Ok o zaman 3.4 kalmamın bir sakıncası yok değil mi? keza benim nihai amacım USB üzerinden Resort oynamak, wiicrazy üstad, bir ara vaktini ayırda benim gibi virgin makinalar bu nihai amaca nasıl gelecek şu anki durumlarla bir rehber hazırla gözünü seveyim confused smiley
11 October 2009 15:57
Herkese selam!...

Sevgili arkadaşlar yeni bir wii konsol sahibi olarak son 10 gün içinde sayenizde çok büyük aşamalar kaydettim. Wiicrazy başta olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Geldiğim bu aşamada harddiske wbfs manager ile oyunları atma sürecindeyim. Sorunum şudur ki bazı oyunları harddiske sorunsuz atıp çalıştırabilirken,bazılarını ise atarken wbfs manager programı aktarma işlemini tamamlayamadan donup kalıyor ve başarısız oluyor(dosyalar iso formatı halinde ve olması gereken ebatta olmasına rağmen). Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yönlendirmelerini rica ediyorum.
Herkese iyi forumlar dilerim.
11 October 2009 16:38
arkadasim iso dosyalari bozuk olabilir aksi takdirde problem cikmamasi gerek
bende bir kac oyunda yasadim
11 October 2009 16:51
dedezade demiş ki:
> arkadasim iso dosyalari bozuk olabilir aksi
> takdirde problem cikmamasi gerek
> bende bir kac oyunda yasadim

Ben de aynı şeyi düşünmedim değil ,gerçi sadece 1 oyunda başarılı oldum ama dos komut sisteminden aktarmayı başardı wbfs manager dan aktarılamayan oyunlardan birisi. Böyle olunca acaba mı diye düşünmedim değil farklı bir durum olması konusunu...
11 October 2009 17:23
su ana kadar 137 oyun yukledim 3 tane de yukleyemedim bozuk dosyadan dolayidir diye dusundum aslinda torrentle yukledigim oyunlarin hicbirinde sikinti yasamadim
11 October 2009 18:07
bende son 8-10 gundur saglam rapid linklerinden indirdiğim oyunları attım, bende hiç problem yaşamadım, bana kalırsa da sorun iso ların programla olan uyumsuzluğu.

Eğer link varsa elinde sorun yaşadığın bende bakayım
11 October 2009 18:20
Link vermek yasak mı tam olarak bilmiyorum o yüzden sizlere indirdiğim linkleri pm olarak atıyorum. İlginize teşekkür ederim...
13 October 2009 19:44
Arkadaşlar, elimdeki 4 ve 8 gblık ufak USB'leri sorunsuzca okutuyordum USB Loader GX yada WiiFlow ile ama 80 GB'lık USB diski FAT32 olarak formatlayıp oyunları atmama rağmen okumuyor USB Loader'lar, portları değiştirip de denedim, sizce bu Wii SD kart gibi USB de mi seçiyor?
13 October 2009 19:55
Fat32 olarak formatlayıp oyunları atmak derken iso'ları olduğu gibi kopyalamadın değil mi? smiling smiley
13 October 2009 20:14
Yok baba diğer isoları nasl WBFS ile Add To Drive şeklinde atıyorsak aynı şekil spinning smiley sticking its tongue out
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 19
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!