Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Crap, Crap, Crap

Gönderen WiiCrazy 
Re: Crap, Crap, Crap
06 January 2010 21:53
tesekkurler
hemen bilgi olarak kaydediyorum
ama ntfs ye gerek kalmadi aslinda su an bir arkadasa kurulum yapiyorum ntfs kullanmak istedim ama ntfs de bir turlu oyunu calistiramadim fat32 ye cevirdim calisti bu ntfs daha oturmadi galiba

06 January 2010 21:55
bilemem onu valla, bir haftadır wii'yi açamıyorum zaten...

sen söylemeden ben söyleyeyim 480p kullanırken Crap ile oluşturulmuş kanallar önce bir 480p, sonra 480i sonra bir daha 480p yapıyor... bu da yeni versiyonda halledileceklerin içerisinde.

1 kez düzenlendi. En son 06/01/2010 21:56 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
06 January 2010 22:20
bende niye bu wii travma geciriyor oyun acarken diyorum ..
aman aga yeni versiyonu cabuk hallet hot smiley kamuyu basibos birakma ....
07 January 2010 13:13
Bu programın kullanımı ile ilgili herhangi bir detay yok mu?
Programın screen shotını ve linkini paylaşmışsınız ama nasıl kullanılacağı pek açık değil.
Örneğin elimde olan mario kart'ın isosunu iso seçiminden seçtiğimde "file you pointed doesnt seem to be a banner file!!" diye bir hata veriyor.
Ayrıca ben wiiflow kullanıyorum. Bu programdaki loader seçeneklerinde wiiflow yok.

Bir de bu program neden loader soruyor ki? Kendi başlı başına bir program değil mi bu? Bir loader işin dosya mı üretiyor?
Olayın mantığını anlamadım.
07 January 2010 14:40
ryan
Bu programın kullanımı ile ilgili herhangi bir detay yok mu?
Programın screen shotını ve linkini paylaşmışsınız ama nasıl kullanılacağı pek açık değil.
Örneğin elimde olan mario kart'ın isosunu iso seçiminden seçtiğimde "file you pointed doesnt seem to be a banner file!!" diye bir hata veriyor.
Ayrıca ben wiiflow kullanıyorum. Bu programdaki loader seçeneklerinde wiiflow yok.

Bir de bu program neden loader soruyor ki? Kendi başlı başına bir program değil mi bu? Bir loader işin dosya mı üretiyor?
Olayın mantığını anlamadım.

Mario Kart ile ilgili bir sıkıntı olduğunu hatırlıyorum.. Bu arada Language kısmından Türkçe'yi seçersen program Türkçe çalışacaktır.

Programın kullanımı şöyle,

Öncelikle Banner kaynağını ya da banner'ın kendisini seçiyorsun, 4 alternatifin var...

a. Banner kısmından banner'ın kendisini seçebilirsin... banner'ın ismi oyunun disk id'si ile bitmeli... mesela Wii Sports - RSPE01.bnr
b. ISO/WBFS kısmından iso seçebilirsin, program banner'ı iso içerisinden otomatik olarak çıkaracaktır...
c. ISO/WBFS kısmından wbfs dosyası seçebilirsin, program banner'ı yine wbfs dosyası içerisinden otomatik olarak çıkaracaktır... (3rdParty klasörüne önceden wbfs_file.exe programını atmış olman gerekiyor)
d. WBFS Sürücüsünü Aç kısmından pc'ye takmış olduğun wbfs olarak formatlanmış oyunları listeleyebilir, Kanal oluşturmak için kullan butonuna basıp devam edebilirsin...

İkinci aşama loader seçimi

Gelen liste içerisinden bir loader seçip Kanal oluştur butonuna bastığında oyun için kısayol kanalı oluşur, bunu Test / Kurulum kısmından test edebilir kurabilirsin... Ya da wad klasöründen oluşan wad'ı alıp wad manager ile kurabilirsin...

Senin wii'nde kullandığın wiiflow ya da başka bir loader ile alakası yok buradaki loader'ların. Forwarder'lar hariç oluşturduğun kanallar oyunların bulunduğu disk dışında bir şeye ihtiyaç duymuyor. Forwarder olanlar da şu an için sadece Cfg. Usb Loader ve Usb Loader GX için var... Forwarder'larda durum şu, oyunu esas açan wii'de sd kart yahut usb sürücüye kurmuş olduğun bu loader'lar...

Neden loader soruyor? Çünkü her loader'ın kendine göre artıları eksileri var, kimisi ocarina destekliyor kimisi video mode değiştirme destekliyor vesaire... Kimisi forwarder üstte de dediğim gibi...

Başlangıç için 1.6 Loader'ı deneyebilirsin, Cfg Usb Loader kurulu ise Conf Forwarder'lar oldukça ideal...
07 January 2010 15:29
1. evet problem mario kart ile ilgili sanırım. warefare reflexi seçince hata vermedi.

2. Kanalı kurmak için wad manager mi kullanmak gerekiyor?

3. forwarder yapıcam ve kullanıcam?

4.Benim makinemde henüz wiiflow haricinde hiçbir loader yüklü değil.
şimdi kanal oluştururken neyi seçeceğim? Öncelikle wiiflow haricinde bir loader mı kurmam gerekiyor?
Eğer kurmam gerekecekse usb loader gxi düşünmüştüm. Neden bilmiyorum.
07 January 2010 16:28
Wii network'e bağlıysa program içinden de oluşturduğun kanalı kurmak mümkün... Önce menüden Ayarlar Wii'nin Ip adresi kısmından wii'nin ip adresini ayarlayacaksın... (Homebrew channel içinde home tuşuna basınca solda ya da sağda üstte görürsün wii'nin ip adresini)

Kanal oluşturduktan sonra Test / Kurulum butonuna basarsan ayrı bir pencere açılacak, oradan kurabilirsin... wii'de homebrew channel açık olmalı program içinden kurulum yapmak için...

Network üstünden kurulum yapmayı tercih etmezsen oluşan wad'ı sd kartın içinde wad klasörüne atıp wad manager ile de kurabilirsin...

Forwarder için tavsiyem cfg. usb loader kur, yoksa standalone loader'lar içinden 1.6 yahut 1.5'i seç... 002 fix'i de aç her zaman...
07 January 2010 18:33
ok peki bu wad ile kanal oluşturmanın sakıncasından bahsediyordunuz. yarı-brick durumundan falan bahsetmişsiniz. Hangi şartlar altında gerçekleşiyor bu?

4.2e olduğu için ve cihazım yeni olduğu için boot2 ios ve preloaderım da yok.
07 January 2010 18:37
kurdugun wad bozuk ise sistem menu acilmaz yani riski var
07 January 2010 18:50
peki forwarder da bu programdan mı yapılıyor? sanki sadece iso'lar üzerinden kanal oluşturuluyor bu programla.
Ben wiiflow'u ana menuye koymak istiyorum örneğin. hbr kullanmakdan sd karttan direk çalıştımak için.
07 January 2010 19:35
Hayır program forwarder yapmak için değil... Customizemii programını kullanabilirsin bahsettiğin iş için... Yeni olduğun için preloader kurmadan kullanmanı tavsiye etmem Crap kadar güvenli değil...

Neden dersen, Crap doğrudan oyunlara kısayol oluşturan bir program. Oyunun banner'ı (Menü pencerelerinde gözüken animasyonlar) ile ilgilenmiyor olduğu gibi diskteki banner'ı alıp kanalın içine koyuyor. Customizemii / Wadder gibi programlar ise banner dosyasının içine girip içindeki resimleri, animasyonu, sesi vesaire daha kapsamlı düzenleme imkanı veren ve yeni banner oluşturmaya imkan veren programlar...

Wii'nin banner'ları gösteren okuyan kodları yeterince iyi değil... Bu banner brick denen mevhum da buradan ileri geliyor, menünün anlamadığı, kafasını karıştıran bir banner oluşturursan menü açılmıyor.

Bu custom channel'ların banner'larını oluşturan elemanlar tehlikenin bilincindeler ve preloader yüklü makinelerinde test ediyorlar oluşturdukları banner'ları... Bu süreç içerisinde pek tabii brick de ediyorlar makinelerini ve HBC'ye girip kurdukları kanalı kaldırdıklarında bu geçici durumdan kurtuluyorlar....

Daha önce dediğim gibi Crap banner içeriğine dokunmadığı için banner brick yaşama riskin çok düşük... Yine de preloader kurmadan kullanmanı tavsiye etmem.

Nasıl bir şey olduğunu görmen için aşağıdaki videoda 1. dk'dan itibaren bakabilirsin...

ps: bu arada videonun tarihine dikkatinizi çekmek isterim, bu işi dünyada ilk olarak yaptığımda yayınlamıştım videoyu :p
08 January 2010 11:20
hmm anladım

Şimdi öncelikle Preloader 4.2e için uygun versiyon olmasına rağmen sen "4.2'ye desteklemediğini bildiğiniz halde neden yüklersiniz ki şu mereti anlamıyorum. " dedin.
Bir de "4.2 ile çalıştırmanın düzgün yolu IOS 70'e ES_Identify bug'ını tekrar dahil etmek... " de demiştin.

Şimdi bu durumda ES_Identify ile Preloader kurmalıyım öyleyse, öyle mi?
(Konu preloader'a doğru kaçtı) ES_Identify kurmam gerekiyorsa linke ihtiyacım var bu program için. Bir de "nasıl?"ına.

not: Bu yazışmalar sonlandığında değişik başlıklar altında toplanmış tüm bu aşamaları (4.2 için) tek bir metinde toparlamayı düşünüyorum kendim için. (yazarları ile beraber) İsterseniz burada da paylaşabilirim. Forumumuz ne yazık bir biraz karışık bir hale gelmiş.

1 kez düzenlendi. En son 08/01/2010 11:22 tarihinde ryan tarafından düzenlenmiştir.
08 January 2010 12:00
Karışık olacak tabii, siz bir haftada herşeyi öğrenmeye çalışıyorsunuz ben burada yaklaşık 2 senenin birikimini aktarmaya çalışıyorum... basit bir sorunun sıradan bir vatandaşın idare edebileceği basit bir cevabı varken altında bir sürü de detay yatıyor...

Yüzeysel bilgi vermeyi tercih etmediğimiz için de karışıyor işler... normaldir...

Pek tabii isteyen herkes rehber hazırlayıp yayınlayabilir burada (illegal dosyalar dahil etmediği sürece) ama ben tek bir mesajda homebrew yüklemeden - usb loader kurmaya kadar yapılacak olan anlatımın faydadan çok zarar getireceğine inanıyorum... Ayrıca yüzlerce sayfa uzayan forum konularını da sevmediğimden biraz da bu...

Neyse benim görüşlerim beni bağlar
10 January 2010 21:03
wiicrazy oncelikle emeklerin için teşekkür ederim. ben cfg usb loader kullanıyorum. fakat ntfs olarak. ama crap programında usb loaderlarda ntfs versiyon göremedim. hangisini seçmem gerekiyor. ya da boyle bir guncelleme mumkun mu?
10 January 2010 21:27
@wiicrazy
berkay arkadas ntfs oldugu icin direkt secimi ile yapiyor kanallari ama acarken takiliyor kaliyor
ben fat32 kullandigim icin direkt de introsuzda forwerder da sorunsuz calisiyor
10 January 2010 22:06
Ntfs opsiyonunu eklemedim henüz programa... şu an da CustomizeMii programına install seçeneği üzerine çalıştığım için biraz dağıldı ortalık....

Ntfs desteği için extra parameters kısmına aşağıdakini yazıp deneyebilir misiniz? Benim şu anda deneme imkanım yok... Cfg Usb Loader da en az 0.50b olması lazım bu arada....

partition=ntfs1
11 January 2010 12:18
ya ben yükledim ama bendeki sistem böyle oldugundan ''usb loader GX rev 721 ios249''

usb loadr gx sectim kanal yap dedim aldim dosyayi wada attim kurdum.

kanal acildi, bastim biraz bekledi usb loader acildi ne yapmam lazim ?

illa usb loaderimi degistircem ?
11 January 2010 12:35
GX'in daha yeni bir sürümünü yükle, eski sürümleri bu olayı desteklemiyor.

Bu arada ismi içinde forwarder geçmeyen loader'lardan kullanırsan wii tarafında ekstra bir şey yüklemene gerek kalmaz...
11 January 2010 16:56
WiiCrazy
GX'in daha yeni bir sürümünü yükle, eski sürümleri bu olayı desteklemiyor.

Bu arada ismi içinde forwarder geçmeyen loader'lardan kullanırsan wii tarafında ekstra bir şey yüklemene gerek kalmaz...

sagolasin baska loader icin bana bir link atabilirmisin

sistem
4.1e

serial no: LEh182 ile basliyor
model no: RVL-001
11 January 2010 19:08
Linke gerek yok, program içindeki loader listesinden seçebilirsin... 1.6 loader'ı ile çoğu oyunu sorunsuz açabilirsin mesela
11 January 2010 20:05
WiiCrazy
Linke gerek yok, program içindeki loader listesinden seçebilirsin... 1.6 loader'ı ile çoğu oyunu sorunsuz açabilirsin mesela

sagolsin usta
12 January 2010 15:18
söylediginiz gibi extra parameters kısmına NTFS1 yazıp denedim ama gene sonuç maalesef negatif... Yardımlarınızı bekliyorum. İyi akşamlar
12 January 2010 15:47
Hmm demekki configurable'da konuyla ilgili sıkıntı var, oggzee ile temasa geçtim geçen, muhtemelen problemi yeni versiyonda düzeltir. Ben de Crap'ın yeni versiyonunda combo'dan seçiilebilir hale getiricem ntfs'i... pek tabii bunun için benim de test yapmam lazım... oggzee'nin yeni versiyonu yayınlamasını bekleyeceğiz mecbur.
12 January 2010 16:15
WiiCrazy
Hmm demekki configurable'da konuyla ilgili sıkıntı var, oggzee ile temasa geçtim geçen, muhtemelen problemi yeni versiyonda düzeltir. Ben de Crap'ın yeni versiyonunda combo'dan seçiilebilir hale getiricem ntfs'i... pek tabii bunun için benim de test yapmam lazım... oggzee'nin yeni versiyonu yayınlamasını bekleyeceğiz mecbur.

Çok teşkkürler yardımların için.. Beklemedeyim.
15 January 2010 10:06
Bu arada NTFS ile ilgili problem yaşayanlar için 2.7b çıktı : CrapV2.7b.rar
03 February 2010 20:24
süper bir yönerge olmuş elinize emeğinize sağlık saygılar
25 February 2010 11:56
Bu Crap programında Bölgeyi Değiştir seçeneği neden aktif olmuyor acaba? Bendeki wii NTSC fakat oyunlarımdan Guitar Hero Aerosmith oyunu PAL'mış. USB Loader'da oyun ayarlarından Bölge Ayarlarını değiştirdiğimde problemsiz açılıp kapanıyor ama Crap ile yaptığım kanaldan açtığım zaman oyun çıkışında TV ekranını kapatıyor. Bunun sebei de bölge ayarlarını yapamamam anladığım kadarıyla. Bölge Değiştir ayarını aktif etmenin bir yolu yok mu?

Edit: Ne biçim yazmışım böyle be! Neyse düzelttim hepsini.

2 kez düzenlendi. En son 25/02/2010 13:01 tarihinde sepulfly tarafından düzenlenmiştir.
25 February 2010 12:21
Configurable forwarder No Intro'yu kullanabilirsin, oyunu conf. usb loader içinden nasıl açılıyorsa o şekilde açar. Ekstra ayarları Crap yerine conf. usb loader içinden yapabilirsin yani.

Bölge değişimi / Video modu falan eski yaptığım loader'larda var, yeni loader'lara eklemeye üşendim. Forwarder olanları kullanırsan da dediğim gibi gerek yok zaten.
25 February 2010 12:57
Anladım. Teşekkür ederim bunu da deniycem akşama. Bu arada önceki mesajımı tekrar okuyunca bir arap vs. yabancı birilerinin yazmış olduğu izlenimine kapıldım, okuyan herkesten özür diliyorum. O mesajda çok sayıda kesme yapıştırma yaptım ve biraz da aceleye geldi.
25 February 2010 16:35
Denedim ve oldu. Tekrar tesekkur ederim. Simdi sira conf usb loaderi hdd ye kurmaya geldi smiling smiley
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 22
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!