Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

CFG USB LOADER ile fat32 ve ntfs diskten oyun calistirma

Gönderen dedezade 
Re: CFG USB LOADER ile fat32 ve ntfs diskten oyun calistirma
04 September 2010 23:11
isolar cok yer kaplar neden ios koymak istiyorsun,normalde wii backup manager ile hdd de wbfs adli klasor icine atiyorsun oyunlari.
hdd:\wbfs\.....

04 September 2010 23:19
ntfs sürücüsünün içine wbfs uzantılı olarak mı atıyor yani anlamadım. halihazırda wbfs ile formatanmış bir harddiskim var onunla ilgili sorun yok. ntfs içine atarken nasıl atacağım madem yine wbfs olarak atacaksam ntfs kullanmanın avantajı nedir merak ediyorum açıkçası ??
04 September 2010 23:36
senin wbfs formattaki diskinde uzanti wbfs degil hatta diski bile gormuyorsun windws da, ntfs veya fat formatli disklerde oyunlar wbfs adli klasor icine atiliyor.ve oyunlarin uzantisi wbfs oluyor.kullanacagin ntfs icine wbfs adinda klasor olustur ,wii backup manager programini calistir, ntfs diskini goster ,wbfs formatli diskini de goster ,istedigin oyunu secip gonder menusu ile ntfs diski secerek gonderimi yap.
04 September 2010 23:54
@dedezade : anladım hiç denemedim ama bir gün onu da denerim artık winking smiley
01 October 2010 20:09
dedezade
CFG USB LOADER ile fat32 ve ntfs diskten oyun calistirma
(ONEMLI:Bu rehber yazilmadan once cfg loader programinin ntfs destegi yoktu son surumu olan v50 surumu ile ntfs destegide geldi yani fat32 yapmadan da kullanabilirsiniz)

HDD disklerin 32gb ustunde fat32 olarak formati desteklenmedigi icin
daha buyuk kapasitede fat32 format atabilmek icin easus partition master
[www.partition-tool.com]
programini oneririm sitesinden home kullanicilar icin free olarak download
edebilirsiniz.
hangi formatta olursa olsun hdd yi ilk sirada secerek format atin
yani hdd ye primair secenegi ile format atilmali.

oyunlarin fat32\ntfs uzerinden oynanabilmesi icin hermese cios kurulumu yapmaniz gerekmekte

gerekli programlar
cios 222 installer v4
[filetrip.net]
cfg usb loader(cfg v56)
[cfg-loader.googlecode.com]
fat-dol
lang56

Simple_WBFS_File_Manager(oyunlari atmak icin pc ye kurulan program)
[www.megaupload.com]
[www.tekdosya.com]

HERMES CIOS KURULUMU(bir bolumu wiicrazy den alintidir)

hermes cios programini rardan cikartip hbc icinden calistiracak sekilde sd kart icinde apps klasorune atiyorsunuz
Kurulum basit, installer programını çalıştırıyorsunuz, select ios to install diye bir seçenek çıkıyor,
default IOS 249 seçili, bu installer'ın çalışırken kullanacağı ios, trucha bug'lı bir ios olması lazım.
Hali hazırda IOS 249 yüklüyse default seçeneği değiştirmeye gerek yok.

Sonra da üç seçenekli bir ekran geliyor...

Install IOS 202 (Homebrew)
Install IOS 222 (default)
Install IOS 223

Her bir kurulum için programı tekrar çalıştırmak gerekiyor. Bu ekranda seçimi yapıp A'ya basınca bir kaç seçenek çıkıyor...
Bu yeni ios yüklenirken hangi ios'ların kaynak olarak kullanacağı ile ilgili bir seçim...

Install IOS 202 (Homebrew) secip a tusuna tikladiginizda
use ios38 (recommended) secenegi secili olsun a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

Install IOS 222 (default) secip a tusuna tikladiginizda
use ios 38 merged with ios 37 secenegini secip a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

Install IOS 223 secip a tusuna tikladiginizda

use ios 38 merged with ios 60 secenegini secip a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

cios kurulumu tamamlandi

kurulum da interneti olmayanlar asagida yazildigi sekilde yaparak sd karta veya usb ye atsin

NUS downloader ile asagidaki ioslari indirin (pack-wad olmayacak)

* NUS (IOS > IOS 37 > v3612)
* NUS (IOS > IOS 38 > v3610)
* NUS (IOS > IOS 60 > v6174) -> DIKKAT=burda yanlis versiyon indirmeyin
indirmis oldugunuz klasor icindeki dosyalari asagidaki gibi dizine atin
SD: /00000001/00000025/V3612/
SD: /00000001/00000026/V3610/
SD: /00000001/0000003C/V6174/

cfg usb loader wiiye kurulu ise fat32 diski wii ye bagladiginizda programi calistirdiginizda oyunlari fat32 den alacak sekilde ayarlayip 2 tusuna bastiginizda
oyunlar surekli fat uzerinden calisir
cfg usb loader kurulu degil ise kurulum icin
[konsol.tepetaklak.com] buraya bakin.

oyunlari fat32 diske atmak icin simple wbfs file manager progrmini pc de calistirin
iso veya ciso oyunlari fat32 diske atabilirsiniz
daha onceden wbfs ile formatlayip kullandiginiz diskten direk veya pc uzerinde var olan iso oyunu atabilirsiniz
programin kullanimini ek deki resimlerden gorebilirsiniz.
edit:simle wbfs manager kullanimi ile ilgili resimler eklenmistir.
oyunlari fat32 diskte WBFS adinda bir klasor olusturup icine atacaksiniz

fat32 surucu diyelim d:\ olsun

d:\wbfs\title.wbfs seklinde olacak

ek bilgiler:
homebrew kanalini fat32 uzerinden calistirabilirsiniz
fat32 disk icine apps adinda bir klasor olusturup istediginiz programlari icine atarsaniz sd kart olmadan da calistirabilirsiniz
gene cfg loader programinda oyunlarin coverlarini fat32 uzerinden alacak sekilde ayarlayabilirsiniz

ben wii de DVD den film izlemek için bu uygulamayı yüklemek istiyorum öncelikle bunu açıklayayımda. forumda araştırmalarım sonucunda hermes i yüklemek gerektiği söyleniyor. wii internete bağlı olmadığı için senin yukarda anlattığın benimde kırmızı ile belirttiğim bölümü uygulamam gerekiyor. bu sırada bir kaç sıkıntım oluyor.
yukarda yazmışsın ama ben yanlış mı anladım diye bir kez daha sormak istiyorum. interneti olan zaten hbc den yüklemesini yapıyor problem yok. interneti olmayan nud dowloader dan dediğin şekilde ios ları indiriyor. bu kısımda birkaç sorum olacak.
1- sd ye yükelemek lazım demişsin fat32 disk içine yüklemek sorunu çözmez mi ?
2- 00000001 isimli birkaç dosya olamıyor biliyorsun bu başlık altında 3 dosya olacak değil mi?
00000025 - 00000026 ve 0000003C olduğu?
3- ayrıca bu şekilde yükleme yapmıyoruz kök dizinde olması yetiyor heralde. ne kök dizinde nede apps ın altına attığımda hbc den görülmüyor. ki evet se cevap olarak hermesi kurma diye birşey olmuyor bu şekilde hdd de yada sd de olması kurulumu yapmış gibi mi oluyor.
yardımcı olursanız sevinirim.
02 October 2010 09:24
sana daha kolay bir yol soyliyim uyelere ozel bolumdeki softmode asistanini kullanirsan,program ofline dosyalari sd karta kopyaliyor,orda cios kurulumu ile ilgili bolumde hermes cioslari da kurabilirsin.kurman gereken ios 202
03 October 2010 01:24
tşk ederim hallettim desteğinizle smiling smiley
19 October 2010 01:43
Bende 1 tb seagete extern harddisk var ama yarisi onemli bilgilerim ile dolu.. bunlari silmeden geri kalan kisimida usb loader olarak kullanmam mumkunmu?
19 October 2010 06:09
liselipoyraz
Bende 1 tb seagete extern harddisk var ama yarisi onemli bilgilerim ile dolu.. bunlari silmeden geri kalan kisimida usb loader olarak kullanmam mumkunmu?

hiç bir şey silmeden kullanabilirsin

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
19 October 2010 09:39
WiiCrazy
Peki ama nasil? WBFS managerde format atmadan oyunlari nasil ekliyebilirim.. veya nasil oluyor?
19 October 2010 09:51
liselipoyraz
WiiCrazy
Peki ama nasil? WBFS managerde format atmadan oyunlari nasil ekliyebilirim.. veya nasil oluyor?

1. mesajdakileri okudun mu?

19 October 2010 10:04
@liselipoyraz : wbfs manager değil, wii backup manager programını kullanacaksın... wii tarafında da hermes cios fat32 ve ntfs'e erişme anlamında işini görecektir.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
19 October 2010 14:48
Bilgileri icin sitede emegi gecen tum arkadaslara tsk ederim.. softmodemi kurdum, usb loaderim calisiyor. hersey dort dortluk.
ama grinning smiley
tek bisey kaldi.
netten indirdigim pal oyunlari oynuyabiliyorum fakat ntfs oyunlarini ne yaptiysam goruntuleyemiyorum..
19 October 2010 17:04
ntfs derken ntsc oyunlari kastediyorsun herhalde, softmode ile oyunoynarken pal veya ntsc u , ntsc j farketmez hepsi gorunur ve oynanir,tam olarak neyi kast ettigini anlatirsan yardimci oluruz.
19 October 2010 17:53
Ewet ntsc oyununu kasdediyorum. ekreki resimdeki iki oyunu usb harddiske attim. pal olani gordu ve oynadim ama ntsc olani wii gormuyor...
Eklentiler:
| indir - Uten navn.jpg (78.2 KB)
19 October 2010 18:38
MONSTER ntsc oldugu icin degil farkli calistigi icin acilmamis , bu oyun hakkinda forumda yeterince bilgi var oralara bakarsan calistirma seklini gorebilirsin, su an aklimda olmadigi icin yardimci olamayacam.
edit : bak burdaymis [www.wiidewii.com]

1 kez düzenlendi. En son 19/10/2010 18:41 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
20 October 2010 16:58
MH için hermes Cios gerekiyor. Hermes CIOS 222 veya 223 kurulmalı. Yoksa Biiiiiiiiiiiiiiiip diye ses çıkıp kilitleniyor Wii..
27 October 2010 22:57
Yukarıda bir arkadaşa 1 tb'lık hdd'e format falan atmadan wii için kullanabileceğini söylemişsiniz.. yani bölünmemiş bile olsa kullanılabiliyor mu oyun çalıştımak için bu şekliyle? bende de bir hdd var ama yarısı fotoğraftı, filmdi, o tip dosyalarla dolu..

Bir de, PC'ye internet üzerinden indirdiğimiz oyunları bu harici disklere atarken PC'ye belli bir program mı yüklemek gerekiyor? Diğer yanda Wii içinde CFG usb loader olması yeterli midir?

Son soru: Bu oyunları flaş diske atarken de aynı prosedürü mü uyguluyoruz harici hard diskle?
28 October 2010 07:46
harddiskin formatı nedir? NTFS veya Fat32 ise format atmadan kullanabilirsin.

Yanlız indirdiğin iso oyunları wbfs formatına çevirmen gerekiyor. Çevirmek içinde Wii Backup Manager diye bir program var onu kullanıyorsun.

Harddiskinde root'ta WBFS isimli bir klasörün içerisinde olmalı.

Yerleşim şekli:
hdd:\wbfs\
28 October 2010 11:47
Çocuklar gibi olleey diye bağırdım resmen =)) Çok teşekkür ederim tuzruhu. Kanser olmanın eşiğinden döndürdün beni =D DVD'ye kaydetmek, çalıştırmak falan akıl karı değilmiş, böyle süper oldu. İlgilenen diğer herkese de çok teşekkürler.
02 November 2010 03:04
selamlar, bu başlığa en son ben yazmışım da yine bir sorum var, yeni başlık açmayayım boşuna: hdd içindeki bazı oyunları silmek istiyorum ama pc'den olmuyor.. silindi gibi gözüküyor ama cfg usb loader içinde yine görünüyor ve hatta açılıyor.. orayı kullanarak silmeyi de bulamadım. nasıl yapılıyor?
02 November 2010 18:45
cfg de - tusu ile siliniyor oyunlar
03 November 2010 01:29
tamam, çok teşekkürler smiling smiley
04 April 2011 18:02
valla eline sağlık ama şöle çok acemiler için daha detaylı anlatılsaymış keşke: )

hbc nedir ? hermes nereye kuruluyo ?
v.b. bir çok şey sanki daha önce duymuşuz gibi anlatılmışda.
çok basit bir şekilde heleki resimli olarak anlatılsa eşsiz bi rehber olur bence.
04 April 2011 21:01
@pozan senin ki ilk okulu okumadan lise ye gitmek gibi olmussmiling smileybu rehbere gelmeden once softmode kurulumunu yapmis olman lazim, softmode kurulum asamalarin da bu kelimeler sikca gectigi icin ve bu rehbere gelene kadar bir cok sey kurmus olacagindan fazla karisik olmayan bir rehber olacaktir. ama bu islere hic girmemissen ve direk bu rehberi okuyorsan anlamaman gayet normal.ayrica rehberleri okuyup, iyice anlamadan , tamam ben bunun altindan kalkarim demeden de bu isler ile ugrasmani istemem smiling smiley
gene de ben sana az da olsa acayim:
hbc homebrew kanal, yani softmode asamasinda, wii ye ilk kuracagin program, sd kart da apps klasorune attigin programlari bu kanalin icine girerek calistirirsin

1 kez düzenlendi. En son 04/04/2011 21:03 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
05 April 2011 00:42
çok teşekürler cvp için.
softmod kurulu wii'de onda sorun yok: ) ama bana hazır softmod kurulu olarak geldiği için alet o yüzden loader yükleme topiclerine baktığımda anlıyamıyorum tam olarak. her seferindede zaten keşke softmodu kendim kursaymışım daha iyi anlardım diyorum: ) aleti bana softmodla satan arkadaşta loader kurmamış nedense yahut silmiş bilemiyorum. ama softmod var buna eminim. neogamma var çünkü kanalların içinde .pal, ntsc, system update falan demeden açıyorum bütün oyunları dvd'den sorunsuz bi şekilde.

başka bir topicte sd kart olmadan loader nasıl yükleyebilirm demiştimde bu topiğe yönlendirdi arkadaş.
usb'den yapmak istiyorum ama anlıyamadım nasıl başlamam gerektiğini bi türlü.
usb'yi ne şekilde formatlıyım ? sd kart gibi apps diye klasörmü yapıyım ?

ya da daha kolay başka bir yöntem var mı ? illa fat32 ya da ntfs olsun hardiskim gibi bi derdim yok. wbfs de olabilir. zaten ikiye böldüm harici hddyi. bi kısmınıda wbfs olarak formatladım bile.
bana en kolay loader kurulumunu söleseniz süper olcak yani: )
sd kartla deilde normal bi usb ile yapabilirsemde süper olur tabi.

çok teşekürler.

1 kez düzenlendi. En son 06/04/2011 10:06 tarihinde pozan tarafından düzenlenmiştir.
17 April 2011 19:15
usb kullanabilmen icin fat32 olmasi gerekli usb:\apps\cfgusbloader\boot.dol dizinine gerekli programi attiginda hbc kanalina girdiginde loader e gorursun.hbc once sd kartdaki dizini arar, bulamazsa usb yi arar, sd kart takili degilse direk fat32 usb de ki apps dizinini arayacaktir,usbloader kurmak demek, sd veya usb de yukarida yazdigim dizine loader programini atip hbc icinden calistirmak demek.oyun atma kisminida bu rehber de anlatmisim zaten.

18 April 2011 08:04
Fat32 şart değil artık. O eskidendi. Şimdi NTFS formatlı diski de kullanabiliyorsunuz. Gerekli olan IOS'ları kurduktan sonra CFG'nin son versiyonlarını kullandığınızda sorun çıkarmıyor. Oyunları da uygun biçimde diske attınız mı çatır çatır kullanırsınız NTFS'den. Yanlız CFG USB Loader'in disk ayarını WBFS veya Fat yerine NTFS yapıp kaydetmeniz gerekiyor.

Ben 249 Flagged CFG USB Loader ile denedim problem yaratıyordu birçok oyunda. 222 M-load versiyonuna güncelle dedim problemsiz olarak oynuyorum her oyunu. Ufak bir detayı var bazı ayarlar uçup gidiyor, mesela Sports Resort oyunundaki M+ videosunu tekrar izlemek gerekiyor. Yoksa çalışmıyor.
18 April 2011 16:00
aga arkadas sd kart kullanmasam olurmu diye sormus, yani programlari usb den calistirmak icin, hbc ntfs destekliyormu artik?

09 June 2011 08:36
Selam herkse, NTFS üzerinden çalıştırmak istiyorum ama bir türlü başarı elde edemedim. Bu konunun açıldığı zamanlarda yapmıştım bu başlığı okuyarak ama bir türlü olmuyor.

Acaba nerede aynlış yapıyorum, set wbfs -128 şeklinde bir hata alıyorum.

Edit:

Tamamdır rev21 yapınca oldu.

2 kez düzenlendi. En son 09/06/2011 08:57 tarihinde khalkedon tarafından düzenlenmiştir.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 25
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!