Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

CFG USB LOADER ile fat32 ve ntfs diskten oyun calistirma

Gönderen dedezade 
Re: CFG USB LOADER ile fat32 ve ntfs diskten oyun calistirma
11 July 2010 19:24
@tupbas : cfg ile genel ayarlar içinden bölümler arasında geçiş yapabilirsin, sadece o bölüm üstünde yüklü oyunları gösterir. tabii en mantıklısı bölümleri birleştirmek...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage

11 July 2010 19:41
@WiiCrazy : ben diger kismi yedek olarak kullaniyorum bilg icin.yani tamamini wbsf yapamam.ntsf icinde oyunlari silip tekrar yuklemem lazim birlestirmek icin.ayrica ntsf de biraz daha yavas deniyor oyun yuklemeleri o yuzden yeni bir harici alinca insallah o butunuyle wii nin olur grinning smiley.simdilik idare edecegim.

diger kismida kullaniyim bir kac oyun icin , boylece ntsf ve wbsf farkini canli olarak goriyim. tesekkurler.

1 kez düzenlendi. En son 11/07/2010 19:45 tarihinde tupbas tarafından düzenlenmiştir.
20 July 2010 20:51
@WiiCrazy dedigin gibi ayarlar icinden ntsf olan kisma gecis yaptim icindeki oyunlari.gormedi.

hatta oyunlardan biri wbsf tarafindaydi orda calisiyordu sonra onu ntsf kisma kopyaladi program yardimiyla.simdi onuda gormuyo neden olabilir ? ntsf kisimda normal bilgsayar dosyalarida var.

oyunlar direk ana dizinde ve ikiside iso.
20 July 2010 21:02
Oyunları attığın diskte Root'ta WBFS diye klasör açıp içine attın mı?

misal:
D:\WBFS\oyun.wbfs

Edit: Oyun isolarını WBFS'ye çevirmen gerekecek. Bunun içinde Wii backup manager programı yetiyor. WBFS'ye çevirdin mi ayrıca yerden tasarruf sağlıyorsun...

1 kez düzenlendi. En son 20/07/2010 21:06 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
20 July 2010 21:07
@tuzruhu yok oyle birsey yapmadim direk kok dizine kopyaladim.

bu dedigini ntsf formatli kisima yapcam dimi ? onuda deneyeyim bir
20 July 2010 21:07
Valla iso'ları çalıştırıyor çalıştırmasına da,

\wbfs\Herhangi isim [DISCID]\DISCID.iso

şeklinde bir isimlendirme yapmak gerekiyor... DISCID yerine oyunun gerçek disc id'si gelecek... Yoksa oyunu görmez Cfg... Tek tek iso'ları açmaya kalkmadığı için böyle, açmaya kalksa uzun sürer iş... Wii Backup manager'dan sürücüye ISO'yu bu isimlendirmeyi WBM yapacak şekilde atmak mümkün...

Örnek vereyim Wii Sports PAL için,

\wbfs\Wii Sports İsim Önemsiz [RSPP01]\RSPP01.iso

Aynı oyunun NTSC versiyonu için,
\wbfs\Wii Sports İsim Önemsiz [RSPE01]\RSPE01.iso

ps: oyunun disc id'sini nereden bileceğim dersen, Wiiscrubber ile açarak görebilirsin, ne bileyim Crap ile açıp görebilirsin... wiitdb.com sitesi üstünden oyunu aratarak görebilirsin, falan filan...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)

1 kez düzenlendi. En son 20/07/2010 21:09 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
20 July 2010 21:09
@WiiCrazy ohoo onunda astari yuzunden pahaliymis masallah.

bu gidisle alacam bir hdd yapicam sadece wbsf kafamda rahat.

ama bir umit ilk once wbsf klasorune atip deniycem grinning smiley

oyunun id sini wbsf managerder bakiyorum orda da oyunun isminin altinda yazan olmasi lazim galiba.

1 kez düzenlendi. En son 20/07/2010 21:14 tarihinde tupbas tarafından düzenlenmiştir.
20 July 2010 21:16
E o zaman Wii backup manager'ı kullan işte, disk üstündeki ntfs bölümü zaten çok amaçlı olarak kullanabiliyorsun

ps: programın ntfs üstünde iso mu yoksa wbfs dosyaları mı saklanacak şekilde opsiyonu var... sparse olayını da aktif edip wbfs kadar yer tutan iso'lar saklayabilirsin...arşivci bir yaklaşım olur.

1 kez düzenlendi. En son 20/07/2010 21:20 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
21 July 2010 06:32
WiiCrazy
ps: oyunun disc id'sini nereden bileceğim dersen, Wiiscrubber ile açarak görebilirsin, ne bileyim Crap ile açıp görebilirsin... wiitdb.com sitesi üstünden oyunu aratarak görebilirsin, falan filan...
Abi Wii Backup Manager'da ISO'yu açınca disk ID'sini gösteriyor. wbfs'ler falan için de geçerli tabi bu.
21 July 2010 19:06
yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim burada takıldım...

başlıkta söylenenleri yaptım (benim yüklediğim 4 seçenekli olandı ama ilk 3 ünü söylendiği gibi yükledim)

cfg loader ı da söylenildiği gibi yükledim...

iso dosyaları simple wbfs manager ile wbfs formatına çevirdim...

gerekli şekilde yani wbfs klasörü oluşturarak bu klasörün içine attım ( hem ntfs hdd m ile hem fat32 flash disk ile denedim)

fakat belleğı bağlayıp hbc den cfg ye girip usb device ı seçince 30 sn mounting diyor sonra -1 error.... gibi bir hata veriyor nerde hata yapıyorum?

Hdd çalıştığı söylenen hdd lerden 1.5 tb maxtor basics
21 July 2010 19:19
@beterbocek :

1. harddiski taktığın port düzgün mü diye kontrol et... kenara yakın olan kullanılmalı
2. oyunların olduğu bölüm primary (active) olarak seçilmiş mi bunu kontrol et
3. geri sayma yapılırken diski fişinden çıkarıp tekrar takmayı dene...

1 kez düzenlendi. En son 21/07/2010 19:20 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
23 July 2010 08:35
@WiiCrazy

dediğiniz gibi yaptım bu sefer hdd yi okudu, oyunu gördü oyunu seçtiğimde ise error cios222 or cios 223 required diyor daha önce kurmuştum aslında ama böyle değince yine kurdum yine olmadı yine aynı hatayı verdi... cios222 installer la kuruyorum required ios38 diyor başka da secenek yok zaten bende onla kuruyorum neden görmüyor acaba bunları...

cios222 installer v5 programı ile kuruyorum daha sonrasında yapmam gereken bir işlem görünmüyor birşeyi mi atlıyorum?

verilen hatayı tam olarak yazayım çünkü orda da bir gariplik var: (fattan açmak için diyor ama benim hdd ntfs ayrıca dediğim gibi oyunları görebiliyorum no more heroes ve sport resort pack de denedim ikisinde de aynı hata..)

booting wii game dedikten sonra

" error: cios222 or cios 223 required for starting games from a fat partition!

set_frag: -123
error: setwbfs -128 "

2 kez düzenlendi. En son 23/07/2010 08:55 tarihinde beterbocek tarafından düzenlenmiştir.
23 July 2010 09:15
@beterbocek : v5 configurable usb loader ile uyumsuz. v4'ü yüklemen gerekiyor. Kurulumu asistan ile yaptıysan IOS 249 ve IOS 250'yi de kullanabilirsin FAT32/NTFS için... softmodu asistan ile yaptıysan gerçi ilk seferde de çalışmalıydı. (Asistan ile yüklenenler hermes cios v4)

23 July 2010 09:19
@WiiCrazy

asistanla yaptım ama hepsinin yeni versiyonlarını yükledim sanırım...

cfg min versionu 56

installer ımın versiyonu v5

ikisi de son çıkan olduğu için uyumlu olabileceğini düşündüm ama o zaman bir de v4 ile deneyeyim şimdi

edit: şimdi v4 ile cios ları yükledim ama yine aynı hataları alıyorum.. cfg versiyonumu mu değiştireyim acaba? ama ozaman da ntfs ile çalıştıramam?

1 kez düzenlendi. En son 23/07/2010 09:33 tarihinde beterbocek tarafından düzenlenmiştir.
23 July 2010 09:38
@WiiCrazy

gerekli programlar
cios 222 installer v4
[filetrip.net]
cfg usb loader(cfg v56)
[cfg-loader.googlecode.com]
fat-dol
lang56

bu anlatımda kırık bir link var "fat-dol" diye yazan parça... anlatımda da geçmediği için bunu yüklemedim ama acaba bunun eksikliğinden olabilir mi? bu parçayı nereden bulabilirim ve yuklediğimde nasıl kullanacağım..
23 July 2010 09:59
Esas problem Hermes v4 yerine Hermes v5 kullanman.

Cfg'yi değiştirmene gerek yoktu ama ntfs/fat için daha hızlı açılması için o fat için derlenmiş olanı koyabilirsin ismini boot.dol yapıp şuraya : /apps/usbloader/boot.dol

Anlatmaya çalıştığım şey şu : cfg'nin yenisi de eskisi de zaten Hermes v5 ile problemli...

23 July 2010 10:56
Hermes kaç yüklediğimi bilmiyorum fakat eğer 5 şe nasıl 4 yapabilirim softmod U youtube videoları acamadigim için yazılmış rehberleri izleyerek yaptım 1. 2. 3. 4. Hepsini yaptım

Umarım hermes 4 e ınme şansım vardır, yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim yapamamış olmak istemiyorum smiling smiley
23 July 2010 12:15
beterbocek
Hermes kaç yüklediğimi bilmiyorum fakat eğer 5 şe nasıl 4 yapabilirim softmod U youtube videoları acamadigim için yazılmış rehberleri izleyerek yaptım 1. 2. 3. 4. Hepsini yaptım

Umarım hermes 4 e ınme şansım vardır, yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim yapamamış olmak istemiyorum smiling smiley

Asistanın sadece cios yükleme adımını tekrar yaparsan v4'e tekrar sahip olabilirsin...

Bunun için sd kartının bir yedeğini alıp işlem bittiğinde dosyalarını geri sd kartına transfer edebilirsin. Ya da istersen bir sonraki adımı da temiz tekrar yaparsın, asistan ile gelen cfg'yi yüklersin. Sana kalmış...

25 July 2010 11:13
@WiiCrazy

sadece cios yukleme adımını youtube ayarı yaparak izleyerek tekrar yaptım ve nomoreheroes i sonunda açabildim grinning smiley çok sevinçliyim smiling smiley

fakat sport resort u açamadım.. booting game diyoru loading diyor 2-3 saniye siyah erkan sonrası ana menüye dönüyor, acaba cfg ile mi alakalı? her oyunu açamıyor mu?
25 July 2010 12:32
beterbocek
@WiiCrazy

sadece cios yukleme adımını youtube ayarı yaparak izleyerek tekrar yaptım ve nomoreheroes i sonunda açabildim grinning smiley çok sevinçliyim smiling smiley

fakat sport resort u açamadım.. booting game diyoru loading diyor 2-3 saniye siyah erkan sonrası ana menüye dönüyor, acaba cfg ile mi alakalı? her oyunu açamıyor mu?

Problem oyunlar alt-forum'una bakarsan çözümü orada mevcut.

18 August 2010 07:32
Selam arkadaşlar,

en sonunda Wii'ye soft mod yaptım. CFG usb loader v56 kurdum. Şimdi FAT32 veya NTFS üzerinden oynamak için

"kurulum da interneti olmayanlar asagida yazildigi sekilde yaparak sd karta veya usb ye atsin

SD: /00000001/00000025/V3612/0000000100000025
SD: /00000001/00000026/V3610/0000000100000026
SD: /00000001/0000003C/V6174/000000010000003C

Bende yukarıdaki gibi değil yollar şu şekildeyken çalıştı:

SD: /00000001/00000025/V3612/
SD: /00000001/00000026/V3610/
SD: /00000001/0000003C/V6174/"

bu dosyaları indirmeme gerek var mı? (cfg usb loader V56 nın kendisi yeterli olur mu?)
Var ise NUSD üzerinden nasıl indiriyoruz (bu programı ilk kez kullanacağım.) IOS kısmına istediğimiz IOS'un adını nasıl bir formatta girmemiz gerekiyor? Bir de bu dosyalar cfg'nin olduğu SD karta yüklenecek değil mi?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Soft olayını tamamlamak ve FAT üzerinden youn oynamak istiyorum. Teşekkür ederim.
18 August 2010 09:37
uyelere ozel bolumdeki softmode asistani ile hermes ciosu kurabilirsin,asistanda inen dosyalar da offline dosyalar mevcut ,ordaki anlatim cfg usbloader icin degil hermes cioslarin kurulumu icin.
18 August 2010 11:54
cevabınız için teşekkür ederim, peki bu hermes cioslar nedir? onları kurmadan cfg üzerinden fat 32 çalıştıramaz mıyım?
sanırım soft mode asistanı bilgisyara kuracağım (anlaşıldığı üzere wii de internet yok).
18 August 2010 18:35
cios 249 un rev19 veya rev20 versiyonunu kurarsan onda da calisir, ama sana gene lazim olabilir ilerde o ndenle hermesin v4 u ile ios202,222 ve 223 kur derim.
19 August 2010 07:16
dedezade
cios 249 un rev19 veya rev20 versiyonunu kurarsan onda da calisir, ama sana gene lazim olabilir ilerde o ndenle hermesin v4 u ile ios202,222 ve 223 kur derim.

şu an bende cios38rev14 yüklü. bunun üzerine hermes cios kurmamın bir sakıncası olur mu? hermes cios kurup direk oynayabilir miyim? yoksa üzerine yeniden cios38rev14 (veya başka versiyon) kurmam gerekir mi?
19 August 2010 07:24
cios 249'ya kuruludur. hermes cios ise farklı yere kuruluyor hepsini aynı anda kurabilirsin.
23 August 2010 14:23
Selamlar,

yardımlarınızla wii ye ciosrev14 ve hermes cios (asistandaki dosya) kurdum. NUSD ile indirmiş olduğum dosyaları usb ye attım ve şu an oyunları oynayabiliyorum. Öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim.
Sorum şu ki NUSD ile indirdiğim dosyaları usb de sürekli bulundurmam mı lazım?
CFG içerisinde ilk açılışta wbfs arıyor bulamayınca A tuşu ile ilerliyorum. Ancak oyunları ilk açarken (bir oyunu ilk defa açarken) IOS249 yerine IOS22mload seçmem gerekiyor. Bunun dışında alt-dol vesaire bir işlem yapmıyorum.
CFG ye direk IOS22mload okutma şansı var mıdır? (her oyun için ilk seferde ayar yapmamamk adına)?
23 August 2010 15:31
Wad dosyaları yükledikten sonra silebilirsin. Ama mesela oyun indirmiştin wad olarak. Bunu kaldırmak için oyunun yükleme dosyasına ihtiyacın oluyor. Böyle IOS'uydu, 249'uydu falan şeyler yüklediysen SD kartında barındırmana gerek yok. Boşuna yer kaplıyor. Bilgisayarında yer varsa önlem olarak oraya atabilirsin.
23 August 2010 16:28
@kusinan : ikinci sorunu da ben cevaplayayım... 1 tuşu peşinden tekrar 1 tuşuna basacaksın... ekrandaki bölüm ayarını yapacaksın ya da açılışta yaptıysan zaten düzgün gelir... 2 tuşuna basıp ayarları kaydedeceksin, bir daha açılışta o ekranla karşılaşmazsın.

24 August 2010 18:07
selam arkadaslar,

cfg usb loader ile ne yaptiysam ntfs diskin icindekileri oynayamadim. ayni programla wbfs format atilmis flash diskten oynayabiliyorum.

ntfs diste /wbfs klasörüne koydum oyunlari, liste olarak da gorebiliyorum ama oynamaya gelince hata aliyorum.

ekran goruntuleri ekte..
Eklentiler:
| indir - cfgloader.jpg (87.2 KB)
| indir - cfgloader2.jpg (81.5 KB)
| indir - cfgloader3.jpg (77.4 KB)
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 27
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!