Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

CFG USB LOADER ile fat32 ve ntfs diskten oyun calistirma

Gönderen dedezade 
Re: CFG USB LOADER ile fat32 diskten oyun calistirma
12 February 2010 12:28
@handegun buradaki arkadaşlar çok yardımcı oluyorlar bence siz yapabilirsiniz. rehberleri sırasına göre takip etmeniz yeterli.
ayrıca yaptığınızda göreceksiniz ki bu işlem biraz PC bilgisi olan birisi için bile kolay.

bu işlemleri yapmaya karar verirseniz kendinize bir SD kart edinmeniz gerek. onuda çalıştığı onaylanmış olanlardan birisini seçerek başlayabilirsiniz. örnek "SanDisk 4GB SDHC".

normalde sadece rehberleri okuyarak yapın rehberlerin altındaki soru ve cevapları okumak ilk başta kafanızın karışmasına sebep olacaktır. onun için sadece rehberleri okuyarak yapın. ola ki bir problem oldu o zaman ilgili rehberin altındaki çözümleri okuyun.

o da olmadı karşılaştığınız sorunu ilgili rehberin altına yazarsanız çok kısa sürede yöneticilerimiz tarafından cevap veriliyor.

Re: CFG USB LOADER ile fat32 ve ntfs diskten oyun calistirma
12 February 2010 15:10
@dedezade
pardon hocam haklıymışsınız. ben sizin link verdiğiniz wbfs programını değilde wii backup file sistem manager 2.5 kullanıyormuşum. ikiside aynı program sanmıştım fakat yanılmışım. çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

birde bu simple wbfs manager programının kullanımı hakkında döküman varmı acaba? hd imin içi biraz dolu olduğu için deme yanılma ike yapasım gelmiyor ama sanırım öyle yapacağım..
12 February 2010 15:26
hdd nin icine wbfs adinda klasor olusturup direk simple wbfs manager ile oraya atabilirsin yada pc de herhangi bir yere atip ordan hdd icindeki wbfs klasorune elle tasiyabilirsin ama tek yapman gereken wbfs adinda klasor olusturmak cunku cfgloader fat veya ntfs diskde wbfs klasorunde ariyor oyunlari
kullanimi icin de bikac resim koymak farz oldu galiba

2 kez düzenlendi. En son 12/02/2010 15:28 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
12 February 2010 16:05
yardımlarınız için çok teşekkür ederim üstad..
12 February 2010 18:55
dedezade arkadaşım dediğin gibi oyunları tek tek atarak deniyorum ancak açtığıı oyunları tekrar hdd yi taktığımda açmıyor CFG USB loader...nedir bu sorun analamadım gitti çok canımı sıkıyor var mı böyle sorunlarla karşılaşan başka kimse acaba yoksa sadece ben miyim merak ediyorum artık sad smiley
12 February 2010 21:22
@dely merak etme hdd ile sorun yasayan arkadas o kadar cokki sabahlara kadar beraber ugrestigim arkadaslar oldu istersen msn ni pm at beraber bakalim olaya
26 February 2010 07:02
Dün gece Harddiski formatlayıp NTFS'e çevirdim.Configurable USB Loader v0.53 ile de bu formatta kullanıyorum. Fakat ilk gözüme çarpan şey bu şekilde kullanırken oyunların açılma süresinin bariz şekilde uzaması oldu.

Bunun yanında diğer bir handikap da wbfs hdd ile Crap kullanırken oyunları direkt olarak Crap'in oluşturduğu wad içerisinedeki loaderlarla çalıştırırken şu anda bunu yapamamamız. Bunun sebebi de crap içerisindeki loaderların ntfs formatıyla uyumlu olmaması anladığım kadarıyla.

Peki bu ne demek? Şu an Crap programı ile oluşturulan wadların oyunları çalıştırmak için önce sd veya hdd içerisindeki Configurable USB Loaderı çalıştırmak; sonra da çalıştırdığı Loader ile oyunu açmak zorunda kalması. Bunların herbiri ayrı vakit alıyor tabi ki.

Kısaca: Sanırım bu akşam wbfs'ye geri dönüş yapacağım.

Fakat sormak istediğim önemli bir soru var. wbfs sisteminde partition içerisinde browse fonksiyonunu kullanmaya yarayan bir program vs. var mı? Yani ben windows gezgininde olduğu gibi hdd içerisinde gezinebilmek, dosya kopyalamak ve yapıştırmak istiyorum bunu yapmanın bir yolu var mı?
26 February 2010 08:02
wbfs de gezemezsin,crap in son versiyonun da ntfs destegide var cfg icin,ben fat32 kullaniyorum gayet de memnunum
26 February 2010 08:24
dedezade
wbfs de gezemezsin,crap in son versiyonun da ntfs destegide var cfg icin,ben fat32 kullaniyorum gayet de memnunum

Bu ntfs desteğini wad oluştururken kullanabiliyo mu? Ya da daha açık yazayım wii'de yüklü olan USB Loaderı kullanmadan oyun açabiliyor mu? Zira Crap programında yükleyici listesinde USB Loaderlardan birini seçince ntfs olarak değiştirme seçeneği yok. Sadece wbfs'de çalıştıracak şekilde ayarlanmış.

Forwarder'ı seçersek ntfs seçme şansımız oluyor ama ben bunu zaten yapmıştım ve wii'deki loader ile çalışmasını istemiyorum. Crap'in bir şekilde wad'a eklediği loader ile çalışsın istiyorum.
26 February 2010 10:40
Crap'ın kendi loader'larının sadece wbfs'ye desteği var... son versiyonlarda ama conf. forwarder kullandığın vakit kullanacağın bölüm seçimlerinde fat23 ve ntfs de var ve test ettiğim kadarıyla çalışıyor.
26 February 2010 10:42
Install IOS 202 (Homebrew) secip a tusuna tikladiginizda
use ios38 (recommended) secenegi secili olsun a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

Install IOS 222 (default) secip a tusuna tikladiginizda
use ios 38 merged with ios 37 secenegini secip a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

Install IOS 223 secip a tusuna tikladiginizda

use ios 38 merged with ios 60 secenegini secip a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

Yukarıda açıklandığı gibi hermes cios kurmaya çalıştım. IOS 202 kuruldu. IOS 222 yi kurmak istediğimde yeniden "use ios38 (recommended)" çıkıyor. herhangi bir şekilde değiştiremiyorum.

SORU: Bu şekilde kurmaya devam mı etmeliyim? Ne yapabilirim?

Teşekkürler.
26 February 2010 11:19
vetoz
Install IOS 202 (Homebrew) secip a tusuna tikladiginizda
use ios38 (recommended) secenegi secili olsun a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

Install IOS 222 (default) secip a tusuna tikladiginizda
use ios 38 merged with ios 37 secenegini secip a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

Install IOS 223 secip a tusuna tikladiginizda

use ios 38 merged with ios 60 secenegini secip a ya bastiginizda kurulum tamamlanir

Yukarıda açıklandığı gibi hermes cios kurmaya çalıştım. IOS 202 kuruldu. IOS 222 yi kurmak istediğimde yeniden "use ios38 (recommended)" çıkıyor. herhangi bir şekilde değiştiremiyorum.

SORU: Bu şekilde kurmaya devam mı etmeliyim? Ne yapabilirim?

Teşekkürler.

Bende de bu sekilde cikmisti ve recommended dedigine gore kurayim dedim ve oldu. Hatta bundan sonrakinde de arkadasin anlattigi gibi cikmiyor. Sonraki secenekte v6174 u gordugun ios u secip kurmustum. Su an problemsiz calisiyor. v6174 u sonraki asamaya gecersen goreceksin.
26 February 2010 19:54
@vetoz
her cios icin tekrar 3 secenekli ekran cikar ve yon tusu ile asagi yukari giderek secim yaparsin.ayrica her iosu tek bir secenek kullanarakda kurabilirsin tabiki bunda bir sorun olmaz,yanliz bu ioslarin farkli secenekler ile kurulmasi bazi oyunlar icin gerekli olabiliyor, bu gitarli mitarli oyunlar icin sanirim.yani dedigin gibi de kurabilirsin ama nasil degismiyor ben anlamadim, ben bu ioslari belki 20 defa kurdum ve yukarda anlatildigi gibi yaparken bir sorun yasamadim
26 February 2010 23:50
Bende de arkadasin dedigi gibi cikmisti valla. Peki simdi yeniden denesem bir problem olur mu yoksa problemsizce uzerine mi yazar? Su an problemsiz calisiyor ama problem cikmayacaksa tekrar denemek istiyorum.
27 February 2010 00:05
Yav bana biri merge olayında neden IOS 60 seçmek gerektiğini bir açıklayabilir mi? Programın tavsiye ettiiği seçeneğe göre ne avantajı var?

belki de hermes cios installer'ın iki farklı versiyonu söz konusu, birinde seçenekler daha fazla falan?

bu arada dediğim gibi, wii speak aparatı, ne bileyim guitar hero gitarı falan gibi aparatı olmayanlar fazla kasmasınlar.. programın tavsiye ettiği seçeneklerle kurulum yapmanız yeterlidir... hatta IOS 223'ü kurmaya bile gerek yok bu aparatlara sahip değilseniz
27 February 2010 09:53
@wiicrazy programin iki ayri versiyonu var birinde 4 secenek,digerinde 3 secenek var,benim burda paylastigimda 3 secenek var.
08 March 2010 00:20
dedezade
cfg usb loader(cfg v51) --> cfg v54 çıkmış.

kurulum da interneti olmayanlar asagida yazildigi sekilde yaparak sd karta veya usb ye atsin

SD: /00000001/00000025/V3612/0000000100000025
SD: /00000001/00000026/V3610/0000000100000026
SD: /00000001/0000003C/V6174/000000010000003C

Bende yukarıdaki gibi değil yollar şu şekildeyken çalıştı:

SD: /00000001/00000025/V3612/
SD: /00000001/00000026/V3610/
SD: /00000001/0000003C/V6174/

Nus'la inen klasörlerin içerisindeki 00000000, tmd.6174 gibi isimli dosyaları kaydediyoruz yukarıdaki klasörlere.

08 March 2010 01:45
@pegasx uyarin icin tesekkurler, offline kurulum yapma imkanim olmadigi icin deneyememistim,kimsede su ana kadar kurulmadigini soylemedigi icin de rehber bu sekilde kaldi,rehberi soyledigin sekilde degistirdim.
09 March 2010 07:54
Selamlar,

waninkoko'nun rev 18-19'u ile artık hermes'in cios'larını kurmadan fat32 diskleri kullanabiliyoruz sanırım. cfg usbloader bununla ilgili güncellemeler yaptı, yine okuduğum kadarıyla. Bununla ilgili denemeler yapan olduysa, durumu paylaşabilir mi?

Bu akşam 249 ile denemeyi planlıyorum cfg loader'ın en yeni revizyonunu. Buraya yazarım izlenimlerimi.
09 March 2010 12:32
sneek de de calistigini yazmislardi ben sneek uzerinde denedim oyunlari goruyor ama calistirmiyordu.ama 19 u bilmiyorum
09 March 2010 21:00
cios 249 rev 19 ile cfg loader 55b3.dol'u tam da umduğum gibi Hermes gerektirmeden FAT32 okuyor/yazıyor! hot smiley

waninkoko ntfs konusunda ketum davrandı ama FAT32'nin hakkını vermiş, zira wbfs'den de anca bu hızda açılıyordu oyunlar...

Üstelik gördüğüm kadarıyla 4 gb bariyerini aşmak için split etme imkanı var wbfs dosyalarını. Valla giderek daha konforlu bir hal alıyor bu iş cool smiley
12 March 2010 10:15
Selamlar, bu işlemler biz wii yi hayatında ilk defa eline almış acemilerin acemileri için biraz karışık geliyor.smiling smiley
Fakat sağolasınız ellerinize sağlık bizede anlatabiliyorsunuz bunları daaa: şimdi bi sorum olacak.
Bende wii 4.2U versiyonu var, foruma göre ilk;
1- Bannerbomb ve hackmii installer ile Homebrew/bootmii kurulumu
2- Bootmii ile Yedek alma işlemi
3- CIOS yükleme işlemlerini hatasız 3 günde tamamladım. Daha sonra bu konudaki;
cios 222 installer v4
cfg usb loader(cfg v51)
fat-dol işlemlerini yaptım. Bende kingston flash disk var ona Fat32 ile format atıp içine wbfs dosyası açıp onun içine internetten indirdiğim iki oyunu Simple_WBFS_File_Manager ile wbfs dosyasına attım. şu anda HBC de C. USB Loader'ı sorunsuz açıyorum disk secme bölümünde flash diski görüyor fakat oyun blamıyor. Acaba flash tan kaynaklanırmı, yoksa yaptığım bir hatamı var yardım ederseniz sevinirim.WBFS ile format atılması diye birşeyler geçmiş yorumlarda wbfs ile format atmadım ve nasıl yapılır bilmiyorum, ondan kaynaklanırmı?
12 March 2010 11:09
WBFS formatı Wii'nin anlayacağı dilden yapılan bir formattır. İçeriğini bilgisayarda özel programlar ile görebilir ama dosyalar arasında gezinemezsiniz. Program neye izin verirse onu yaparsınız. Bu şekilde oyunlar daha hızlı açılır vs. vs. Fat bölümlerde ise biraz yavaşlama olur (ki yeni güncellemeler ile bu giderilmektedir, ortalama gecikme süresi WBFS'ye göre 10-15 sn kadar)....

Sorununuza gelince fat'ten okuyabilmesi için dosyalarınızın uzantısının wbfs olması lazım idi (yanlış hatırlamıyorsam)...

Ayrıca programın kullandığı IOS default 249'dur. Onu 222 yaparak değiştirdiniz mi?

1 kez düzenlendi. En son 12/03/2010 11:11 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
12 March 2010 11:50
Şimdi C USB loader dan bendeki orjinal Super Mario Brosu flasha kaydettim. flashı açtığımda usb loader oyunu görüyor, devam için A tuşuna basın diyor, bastığımda ;
Booting Wii game, please wait...
Switching to IOS222 for FAT support.
IOS(222)mload..[FAT]... yazısı çıkıyor ve alet kitleniyor. bu programın menüsünde IOS default 222 yapmadım, biraz baktım ama nerden yapıldığını bulamadım. Şimdi iki sorum olacak
1- Benim wii soft mod oldumu? (flashtan oyunu gördü)
2- eğer soft mod yapabildiysem kopya cd ile oyun oynayabilirmiyim.(Ben ıspartada oturuyorum burda hiç alakalı bir yer yok bilmiyorlar wii hakkında bir şey,HD alıp oyunları oynamak istiyorum ama ilk önce çalıştığından emin olmak istiyorum boşuna HD ye masraf etmek istemiyorum.)
Çok teşekkürler yardımlarınız için.
12 March 2010 13:17
captan32 : IOS 222 kurulumu düzgün olmayabilir. Bu arada cfg'nin fat için olan dol'unu kullandığına emin misin. Onda Booting wii game dedikten sonra IOS 222'yi yüklüyorum falan diye mesaj geldiğini hatırlayamadım bak şimdi.
12 March 2010 15:48
@captan32 oyunu gormen ve calistirirken ios222 bulunamadi gibi hatalar almaman ,softmod ve hermes kurulumunun dogru oldugunu gosteriyor,222 kurulu olmasaydi bulunamadi diye hata verirdir,sanirim senin problemin flash diskten kaynaklaniyor.sana tavsiyem, ya baska bir usb yada sd kart dene ,bu arada kullandigin usb nin marka ve boyutu ney?
12 March 2010 16:13
benim USB markası kingston, 8 GB şimdi başka usb denicem.Birde hd bulursam onu denicem. çok teşekkürler yardımlarınız için.
12 March 2010 17:35
Arkadaşlar, ilk oyunumu oynadım çok şükürsmiling smiley Sorun flash diskten kaynaklanıyormuş. Ext HD buldum bir tane ona yükledim çalıştı. Emeği geçen herkeze çok teşekkürler.
17 March 2010 11:28
ben bu iosları tarif edildiği gibi yüklemeye çalışıyorum fakat part 9/15 den sonraşöyle bir hata alıyorum "tcp read timeout error making http request" 3 iosda da aynısı oluyor. sebebi ne olabilir? ne yapmam lazım?
17 March 2010 12:04
@hautbois : senin internet bağlantının yoğunluğundan yahut nus (nintendo update server)'ın yoğunluğundan kaynaklanıyor olabilir. wii'nin internet bağlantsının tam olduğuna eminsin değil mi?

Yoğunluktan kaynaklanıyorsa farklı bir zamanda denemek işe yarar

ps: router üzerinde varsa firewall da sebep olabilir ama sanmıyorum...
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 36
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!