Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Ustadlar Lütfen Yardım, USB HDD DEN OYUN ...

Gönderen vdemirci 
Ustadlar Lütfen Yardım, USB HDD DEN OYUN ...
11 November 2009 18:00
Ustadlar,

wii de yeniyim,
cihazım LEH 259900782 versiyon 3.4e
usb hdd den oyunları oynayabilmek istiyorum,

Sevgiki üstad WIICRAZY nin mesajıma verdiği cevaba istinaden rehberlerden;
1., 2., ve 3. yü yüklemiş olduğumu varsayarak
şimdi ne yapmam ve nasıl yapmam ve neyle yapmam gerektiği ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkür ederim.

Re: Ustadlar Lütfen Yardım, USB HDD DEN OYUN ...
11 November 2009 19:12
[konsol.tepetaklak.com] bu linkteki konuyu okudun mu?
11 November 2009 19:27
ustam okudum ama usbloader ın nasıl kurulacağını nasıl çalıştırılacağını, oyuna wii den nasıl ulaşacağını anlayamadım...
11 November 2009 19:50
usb loadere yeni basladigin icin hbc den calistirabilirsin bunun icinde nette bir cok usbloaderdan birini sd kartin icinde apps klasoru olusturup icine atacaksin hbc icinden calistiracaksin
usb loader ile harddisk icindeki oyunlari gorebilmen icin de bir hddyi wbfs programi ile formatlaman ve gene wbfs programi ile oyunun isolarini hdd ye atman lazim nasil yapacagin konusundada ustte tuzruhu arkadas linki vermis
sen neyi anlamadigini biraz daha acik yazarsan ona gore yardimci oluruz
sirayla yapman gerekenler
hbc kurman
gerekli ios ve cioslari yuklemen
sd karta apps klasorune usbloader programi atman
wiiye baglayacagin diski wbfs ile formatlaman
format attigin diske wbfs programi ile iso oyunlarini atman
diski wiiye usb ile baglayip hbc icinden usbloader e calistirman
gerekir
bu siralamanin neresinde takiliyorsan onu yaz
11 November 2009 19:54
dedezade çok teşekkürler...

ben 1. , 2., 3. rehberleri uyguluyacağım,
bu rehberler dışında yapmam gereken bişey var mı*?

yani senin mesajındaki sıralamada hbc kurdutan sonraki ""gerekli ios cios lar""" nedir???
11 November 2009 19:57
1..2...3... ve 4 yani cios yuklemeyi de yapman lazim wiinin versiyonuna uygun olan rehberi uygulaman lazim
11 November 2009 20:23
ustam,

cihaz leh259900782 v 3.4e

4.rehberde bu yazıyo

**** 3.4 MENÜ İÇİN ****

4.0 ve 4.1 için olan rehberi kullanabilirsiniz, eski yöntem boot2v4 yüklü wii'lerde (LU64+ (NTSC), LEH250+ (Avrupa) ya da LAH113+.) brick'e sebep olabileceği için kaldırdım bu rehberi.

ne yapmalıyım???????
11 November 2009 20:25
Anladığım kadarıyla "bir aceminin günlüğü" konusundasın ve hata yapmak istemiyorsun.

Dedezade güzelce açıklamış bende detay vereyim sana:

Wii versiyonu 3.4E. Yapılması gerekenler:

1- Bannerbomb ile hack işlemi. Linki: Bannerbomb
2- Hackmii installer dosyasını indirme işlemi. linki: hackmii installer v.06
3- Bir adet SD kart (Fat veya Fat32 ile formatlanmış) (Nasıl yapılacağını bilmiyorsan onu da anlatırız)

Açıklamalar:
Bannerbomb ne işe yarar? Ne için gerekir?
Bannerbomb bizim wii'ye hack işlemini yapmamız için gerekli Wii'nin bir açığından yararlanan bir exploittir. (Belki duymuşsundur Zelda Twilight Princess ile yapılan hack'i. Bu TP hack işlemi için orijinal oyunu almamız gerekiyordu, bannerbomb sağolsun bunu ortadan kaldırdı.)

Hackmii installer nedir? Ne işe yarar?
Hackmii installer bizim için Wii'ye Homebrew kanalını (HBC olarak geçecek bundan sonra), Bootmii'yi ve DVDx'i kuran deyim yerindeyse cansuyu bir uygulamadır.

SD kart ne için gerekir?
Wii denen faydalı zımbırtının önünde farketmişsindir, 1 adet SD kart girişi var. Bu SD kart girişi ile HBC vasıtası ile program yükleyebilirsin, oyun yükleyebilirsin vs. vs. gerekli birşey yani. SD kart olmadan çalışmaz. Ayrıca benden tavsiye SD kartın Sandisk marka olsun. Biraz seçicilik yapıyorda.

---------

Kısa açıklamalardan sonra şimdi neyi nasıl yapmamız gerektiğine gelelim.

SD kartı bilgisayarımıza yerleştiriyoruz. Eğer yapılmadıysa FAT ile formatlıyoruz. (Nasıl yapılıyor? SD kartı taktık, Bilgisayarım ikonuna çift tıkladık, karşımıza sürücüler çıktı, SD kartın olduğu sürücüyü bulduk. Misal G: sürücüsü. G: sürücüsüne sağ klikledik, açılan listede aşağılara doğru biçimlendir var onu seçtik. Karşımıza ufak bir menü çıkacak. Orada dosya sistemini FAT olarak seçtik, hızlı biçimlendirme seçeneği var aşağıda onu iptal ediyoruz. Tam biçimlendirme yapılması gerekiyor)...

Bu işlemlerden sonra indirmiş olduğumuz bannerbomb dosyasını bir klasöre açıyoruz. İçerisinde Private diye bir klasör var. onu oldupu gibi SD kartın içine kopyalıyoruz.

SD karttaki yerleşim şekli:

G:\private

şeklinde olacak.

Bu işlemi yaptıktan sonra hackmii installer dosyasını bir klasöre açıyoruz. İçerisinde Boot.elf dosyası var. Onu da SD kartın kök dizinine atıyoruz.

SD karttaki yerleşim şekli:

G:\boot.elf

şeklinde olacak.

biraz daha detay yazacağım ama az sonra.
11 November 2009 21:11
Kusura bakma, yoğunluktan pm'ine cevap veremedim. Cios'u yükledikten sonra usb loader kullanma kısmı işin en basit tarafı. @tuzruhu'nun konu hakkında yazdıklarına bakabilirsin.

Temel olarak usb loader'ların wad versiyonları için bir kanal (wad) yüklemen yeterli. Kanal olarak kullanmak istemezsen homebrew channel altına kopyalayıp çalıştırabilirsin...

Bir sürü usb loader var, hepsinin artıları, eksileri var, kendine uygun olan bir tanesini seçebilirsin..

En yaygın olanlar şunlar, hatta kendime göre puanlayayım şimdiye kadar kullandıklarımı değişik kriterlere göre (1 ile 5 puan arası)

Coverfloader (Uyumluluk = 4, Görsellik = 4, Fonksiyonalite = 3, Stabilite = 5)
Wiiflow (Uyumluluk=3, Görsellik = 5, Fonksiyonalite = 3, Stabilite = 5)
Usb loader gx (Uyumluluk = 4, Görsellik = 4, Fonksiyonalite = 4, Stabilite = 3)
Configurable Usb Loader (Bunda puanlarım tahmini, duyumlarıma göre Uyumluluk = 4, Görsellik = 3, Fonksiyonalite = 4, Stabilite = 5)

Her bir loader'ın da varyantları falan da var, en iyisi bunlar arasından kendin seçmen lazım. Arkadaşlardan da tavsiyelerini alabilirsin...

Ben kendi adıma görselliği düşününce (eve biri geldi mesela smiling smiley ) wiiflow, uyumluluk , stabilite ve görselliğin güzel bir harmanı olarak da coverfloader'ı tercih ediyorum. Bunların dışında günlük kullanımda genelde Crap ile oyunları menüye kanal olarak ekleyerek öyle açıyorum.

Usb loader seçimi haricinde pek tabii uyumlu harddisk seçimi, oyunları atmak için program seçimi gibi detaylar da var. Bu konularda da arkadaşlar yardımcı olabilir, hali hazırda da hatırı sayılır içerik var diye düşünüyorum forumda. Ama sormak istediklerini ayrı ayrı sorabilirsin.
11 November 2009 21:18
@tuzruhu: Buraya bu kadar yazacağına bari benim yazdıklarımı edit'le yahu smiling smiley Benim yazdıklarım biraz yüzeysel kaçtı sanırım smiling smiley
11 November 2009 22:20
@Wiicrazy, aslında başkasının yazdığını editlemek biraz ters bana. Çünkü anlatılan bir yöntem birisini kurtarırken başkasına yaramayabiliyor. Herkesin kullandığı yöntem farklı, o yüzden çeşitlilik olması açısından "bak birde bu yöntem var, o olmazsa bunu da dene" gibisinden tavsiye açısından editlemiyorum yazdıklarını. Çünkü bende onlardan faydalanıyorum grinning smiley...

-----

Kaldığımız yerden devam etmek gerekirse,

SD kartımızı hazırladık ve Wii'ye takıyoruz. Wii'mizi açtığımız zaman Sol altta bulunan Wii ikonuna tıklıyoruz. Data Management seçeneğinden Channel'e geliyoruz ve orda yukarıda sağda SD kart seçeneğini seçiyoruz. SD katı seçtiğimiz zaman karşımıza bir uyarı ekranı gelecek. Wii Remote kumandasından 1 tuşuna basarak onaylıyoruz. Bu Mesaj SD kartın root'unda bulunan Boot.elf dosyasını çalıştırayım mı? demek. Biz çalıştırmasını istiyoruz. 10-15 sn'lik bir uyarı ekranından sonra hackmii'nin installer ekranı gelecek. Burada öncelikle HBC'yi kuruyoruz.

Daha sonra bootmii'yi kuruyoruz. Bootmii kurulumunun nereye olduğu öneli aslında.Hackmii programı sana nereye kurulabileceğini söylüyor. IOS olarak mı yoksa boot2 olarak kuruluyor diye. Eğer sende oluyorsa mutlaka Boot2 olarak kur. Yok IOS olarak kuruluyorsa problem değil. İşine ilerde mutlaka yarar. Anlayacağın her halükarda bootmii'yi de kuracaksın.

-----

Devamı gelecek....
11 November 2009 22:30
İyi madem, yeni bir konu aç bari boşa gitmesin yazdıkların. Arkadaş sanırım cios kurulumu aşamasına geçti smiling smiley
11 November 2009 22:36
Olayları bir toparlayalım da en baştan kolay anlaşılır bir şekilde herkes için bir rehber daha yazalım.

Bu arada Cios bölümündeki TBR linki ölmüş. Gbatemp'ten official sitesinden bir link buldum. Buradan.

Şu dosyaları tek bir yerde toplasak aslında çok iyi olacak. Böyle aşure gibi oldu. tongue sticking out smiley
11 November 2009 22:48
Buraya attachment'ları açayım diyorum ama 600 küsür kb sınırı var, büyük dosyalarda işe yaramayacak. Dur yine de açayım ben.

Konu sayısı fazla oluyor ama ayrı ayrı rehberler bence daha mantıklı. Hem kullanan kişi kademe kademe ilerleyebiliyor hem de vakti geldiğinde güncelleyecek kişi yığınla bir sürü şeyi güncellemek yerine sadece değişen kısmı güncelleyebiliyor. Misal uzun zamandır Homebrew channel kurulumunda ciddi bir değişiklik olmadı ama cios update'ten update'e değişik bir hal alıyor.

Usb loader'ları da aynı yerde anlatmaya kalksan hepten çorba olur misal.

Dosyaları paketler içerisinde vermek de çok sağlıklı değil. Programların yeni versiyonları çıkıyor ama sen paketi güncelleyemiyorsun falan bir sürü sıkıntı. Streetgamer'da ilk homebrew channel kurulumu rehberini hazırladığımda yaptığım en büyük hatadır, bütün emülatörleri, twilight hack'i vesaire bir sürü programı tek bir arşive koymuştum. Sonra tabii hepsinin yeni versiyonları çıktı smiling smiley

ps: Bu arada düzelttim TBR linkini.
11 November 2009 23:00
sevgili üstadlar yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim...
11 November 2009 23:09
şu an tek sorunum hbc de ekran ters, (bööle de kullanılıyo da zor)grinning smiley

bununla ilgili çözümü araştırdım ama konular çok karışmış,

kısa şekli nedir 1.rehberdeki hbc kurulumunu yeniden yapmak mı?
11 November 2009 23:11
Bazı Wii'lerde tekrar kurulum HBC'yi düzeltiyor ama kesin çözüm DOP-IOS ile IOS 36'nın temiz versiyonunu yüklemelisin.
11 November 2009 23:14
dop ios u da bi anlat be ustam tam olarak
11 November 2009 23:22
o da halloldu hbc yi yeniden kurarak,

ustalar ALLAH sizden razı olsun çok teşekkür ederim...
12 November 2009 19:50
benim de bir sorunum var versiyonum 4.2E ben bunu 3.2'ye mi düşürücem yoksa 4.2E için yazılımlar var mı? (güvenli mi brick eder mi)
12 November 2009 19:54
4.2E için yazılımlar var. 3.2'ye downgrade edersen brick olma tehlikesi var hemde full brick.
12 November 2009 20:20
peki 4.2E için olan Homebrew + bootmii + ios ve cioslar + UsbLoader yüklesem yeterli dimi? başka bişey kurmama gerek yok
12 November 2009 22:16
sayın tuzruhu,

bende arkadaş gibi işlemlerde kafam karışmış durumda.kaldığınız yerden anlatmaya devam etseniz. bende hbc ve bootmii yi yaptım ama sonrasında kararsızlıklar içerisindeyim.youtube ta birsürü açıklama var ama hangisini takip edeceğimi bilemedim.Lütfen devam...
12 November 2009 22:35
Bootmii'yi halledip yedek aldıysan CIOS yükleme işlemine devam edebilirsin. Rehberlerde vardı. Yazacaklarımda orda anlatılanlarla aynı.

Yapacakların şunlar:
[konsol.tepetaklak.com] burayı oku.
[konsol.tepetaklak.com] burayı da oku. Bootmii ile yedek almadıysan nasıl alınacağını anlatıyor.
[konsol.tepetaklak.com] En son aşamada burası. Burada dikkat etmen gereken senin menü ne ise 3.4 veya 4.1 onun konusunu okuman.
12 November 2009 23:20
sayın tuzruhu size nacizane bir öm attım ama,bakabilirseniz sevinirim
13 November 2009 07:56
Sayın ssesli,

Kusura bakma gece sızmışım bilgisayarın başında. Şimdi görüyorum. İşlemlere nerdesin şuan?
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 52
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!